”ReLOaD 2” projekat, koji finansira Evropska unija, a provodi UNDP je u najmanju ruku diskutabilan, obzirom na rezultate njegovog konkursa. Kroz ovaj tekst ćemo se detaljno pozabaviti rezultatima konkursa, objavljenim 31.03.2022. godine, koji pokazuju da je UNDP radio sve da demotiviše čitav civilni sektor kada je u pitanju pisanje projekata.
Kada govorimo o projektu “ReLOaD”, on je zamišljen kao projekat koji ima za cilj jačanje participativne demokratije i EU integracija na Zapadnom Balkanu, putem osnaživanja civilnog društva, a provodi se na području zemalja Zapadnog Balkana, odnosno u lokalnim zajednicama, među kojima je i Gradiška. Specifični cilj projekta je jačanje partnerstava između lokalnih vlasti i civilnog društva na području Zapadnog Balkana, širenjem uspješnog modela transparentnog projektnog finansiranja OCD.
Dobro zamišljene ciljeve je UNDP postavio veoma strogo organizacijama civilnog društva, pogotovo kada je u pitanju sama aplikacija, gdje su striktni po pitanju svake stavke dokumentacije, vremena i načina predavanja, a da svima bude jasnije evo i kako to u praksi izgleda:
Ispunjena aplikacija (sa kompletnom zahtijevanom dokumentacijom) se mora dostaviti u jednoj elektronskoj kopiji (USB) na kojem je set obavezne i dodatne dokumentacije, plus po jedan primjerak dokumenata koje je potrebno dostaviti u štampanom obliku. Svi materijali se dostavljaju u zatvorenoj koverti ili paketu preporučenom poštom ili lično tokom radnih dana (ponedjeljak – petak), u periodu od 08 do 15 časova na sljedeću adresu, sa naznakom za ReLOaD2 projekat: Grad Gradiška Šalter br. 12 Ulica Vidovdanska 1a 78400 Gradiška, Bosna i Hercegovina. Rok za predaju aplikacija je 31. januar 2022. godine, do 15,00 sati. Aplikacije dostavljene nakon navedenog roka će biti razmatrane jedino u slučaju da poštanski žig ukazuje na datum slanja prije zvaničnog isteka roka. Vanjska strana koverte mora sadržavati naziv poziva za predaju prijedloga projekata, puno ime i adresu aplikanta, puni naziv projekta i navod “Ne otvarati prije zvaničnog otvaranja”. O primljenoj pošiljci u Gradu će se voditi uredna evidencija i izdavati potvrde o prijemu.
Strogost UNDP-a prema organizacijama civilnog društva je bila maksimalna, dok su oni kao donator imali obavezu da rezultate objave 30 dana nakon isteka konkursa, čime su problili rok za oko 20 dana, objavivši rezultate 31. marta.
Nije ovo jedini propust UNDP-a. Ako uzmemo u obzir da su na, kako su ih nazvali “Otvorenim danima” govorili kako ima sredstava i da organizacije treba da se prijavljuju na poziv, pa uporedimo savjete s rezultatima dolazimo do podatka da su od 22 aplikacije odobrene samo tri, čija ukupna vrijednost ne prelazi 65.000 KM. Ovi rezultati nam govore to da ili ni jedna organizacija od ostalih 19 ne zna napisati projekat kako treba ili smo svi shvatili pogrešno ciljeve projekta ili jednostavno nema više sredstava.
UNDP je sastav komisije koncipirao na sljedeći način: evaluacioni tim čine dva člana UNDP-a ReLoAd2 tima, predstavnici Gradske uprave Gradiška (Dragutin Kovačević i Ivan Radenović) i predstavnik organizacije civilnog društva (Jelena Lazić), ali nije jasno na osnovu kojih kriterijuma su odabrani pomenuti članovi.
Ono što je možda i najzanimljiviji dio jesu obrazloženja zbog kojih su odbijeni projekti. Evaluaciona komisija tako za jedan projekat navodi da je dostavljeni USB tehnički neispravan i da sadrži virus, pa ga nisu mogli otvoriti ni na jednom računaru. Interesantno je obrazloženje gdje kažu da “ne postoji kurikulum za edukaciju na osnovu kojeg bi se mogao procijeniti uticaj na korisnike i doprinos u ostvarivanju rezultata.”
Treba dodati i to da nisu pozitivno ocijenjeni projekti organizacija civilnog društva koje imaju veliko iskustvo u pisanju i realizaciji različitih projekata.
Na kraju vrijedi podsjetiti da je ovaj tekst potaknut nezadovoljstvom rada UNDP-a, kada je u pitanju projekat “ReLOaD 2” organizacija civilnog društva, koje su ovi rezultati demotivisali i proizveli kontraefekat.
Ovim je UNDP samo pokazao da ne djeluje nezavisno i da ne radi u korist organizacija civilnog društva, što mu je osnovni zadatak.
Comments are closed