I ove godine je kako običaji nalažu obilježen Savindan – dan Svetog Save prosvjetitelja u Kulturnom centru Gradiška, kome su prisustvovali zvaničnici grada i prosvjetni radnici.
Nešto skromniju priredbu su otvorili taktovi Himne Svetog Save u izvedbi violinistkinje Nikoline Kalajdžić i pijaniste Miroslava Vukovića. Uz njih se salom prolamao zvuk neizbježne besjede profesorice Radane Vile Stanišljević, koja je poručila da je Sveti Sava bio putokaz kroz vijekove srpskom narodu.
“Ko je bio monah Sava? Onaj, kako je sam rekao, najteži od svih i najgrešniji monah. Pred tom zagonetkom nesvakidašnje biografije osam vijekova kasnije, ljudi koji se bave čitavog života istorijom i naukom, hagiografijom i žitijima stoje zapanjeni ne mogavši da odgovore i da nabroje šta je sve Gospod dao jednom čovjeku i šta je taj čovjek Gospodom obasjan ostavio jednom narodu.”
Svom narodu je ostavio ono najvrijednije, prvo učenike, a kasnije učitelje, koji su vijekovima poslije njega prenosili Savino i druga znanja. Upravo su za taj posao večeras nagrađeni učitelji i profesori gradiških škola: Snježana Manojlović iz Osnovne škole “Vasa Čubrilović”, Aleksandar Grandić Osnovne škole “Kozarska djeca”, Minela Ramić Osnovne škole “Petar Kočić” Nova Topola, Vera Selak Osnovne muzičke škole “Branko Smiljanić”, a za najboljeg profesora proglašen je profesor Milorad Cvjetković, gradiške Gimnazije.
Cvjetkoviću je ovo, kako je naglasio, jedno od velikih priznanja, kako za njega tako i za sve prosvjetne radnike.
“Ovo je svakako jedno od priznanja za nas prosvjetne radnike, za moj kolektiv, sigurno podstrek za neki budući rad da istrajemo i nastavimo kao do sada.”
Istim tempom su nastavili i u Gradskoj upravi Gradiška, čiji gradonačelnik Zoran Adžić poručuje da je Sveti Sava tvorac i duhovne i svjetovne države Srba.
“Sveti Sava je ličnost koja je, mogu slobodno reći, tvorac i duhovne i svjetovne države Srba na ovim prostorima. Sa druge strane naša obaveza je odati poštovanje prema Svetom Savi ali u duhu svetosavlja bilježiti pošto je i krsna školska slava, a odati priznanje, prije svega, prosvjetnim radnicima, našim đacima koji su temelj razvoja kako same Gradiške, tako našeg društva.”
Značaj Svetog Save kao istorijske ličnosti seže unazad 800 godina, koliko traje autokefalnost Srpske pravoslavne crkve, a u školama širom Republike Srpske se različitim svečanostima obilježava Sveti Sava – školska slava.
Pratite ”Micro mrežu” na društvenim mrežama:
Comments are closed