Procjenjuje se da na području opštine Gradiška ima oko 4000 nelegano izgrađenih objekata.
Načelnik Odjeljenja za prostorno uređenje i građenje opštine Gradiška Saša Subotić pozvao je građane da pokrenu postupak za legalizaciju objekata, jer je to jedini način kako oni mogu legalno da pravno prometuju sa tim objektima.
Iako novim Zakon o legalizaciji bespravno izgrađenih objekata u Republici Srpskoj nisu više predviđene pogodnosti prilikom plaćanja, lokalnim zajednicama omogućeno je da daju subvencije. Tako je opština Gradiška određenim kategorijama stanovništva umanjila obaveze koje se odnose na naknadu rente i uređenja.
„Bitno je da se zna da to nisu jedini troškovi, već pribavljanje i druge dokumentacije je neophodno kao što su dokumentacije iz katastra, zatim uraditi stručno mišljenje, pa projektna dokumentacija, pretvaranje poljoprivrednog zemljišta u građevinsko, a onda ide naknada renta i uređenje. Opština jeste subvencionisala dio troškova,ali ostale građani moraju sami“ kaže Saša Subotić, načelnik Odjeljenja za prostorno uređenje i građenje opštine Gradiška.
Porodice poginulih boraca, ratnih vojnih invalida od prve do treće kategorije, porodice civilnih invalida i žene žrtve rata, kao i izbjegla i raseljena lica, povratnici i borci Republike Srpske spadaju u kategorije koje su oslobođene plaćanja naknada za legalizaciju objekata od strane opštine. Njima je u određenom porcentu umanjen iznos koji trebaju platiti.
Od 2013. do 2016. u Gradišci je podneseno 2070 zahtjeva,a od 18. juna prošle godine do danas podneseno je 77 zahtjeva. Postupak legalizacije nije jednostavna procedura i može trajati nekoliko mjeseci.
/Info +/
Comments are closed