Imamo stabilnu situaciju u Srpskoj, ali zbog porasta cijene barela nafte na iznos iznad 100 dolara možemo očekivati u narednih 10 do 15 dana rast cijena dizela, dok benzin ne bi trebalo da posukupi, rekao je predsjednik Grupacije za promet naftom i naftnim derivatima RS Dragan Trišić.
Na pojedinim benzinskim pumpama u Banjaluci dizel je, kako je “Glas” juče objavio, poskupio za dva feninga u utorak, a nakon toga za dodatna dva juče, odnosno sa 3,12 feninga po litru stigao je do 3,16 maraka. Međutim, pojedine benzinske pumpe mnogo brže dižu cijene pa tako neke bilježe i poskupljenje od 17 feninga po litru.
Trišić je naglasio da se cijene na svjetskom tržištu mijenjaju iz dana u dan i da su poremećaju u ovom sektoru neminovni zbog situacije u Ukrajini.
”Prema informacijama koje imam, distributeri su u ovom momentu snabdjeveni. Što se tiče cjenovne politike, vidljivo je da iz dana u dan postoje promjene i to se dešava unazad pola godine od izbijanja sukoba u Ukrajini”, rekao je Trišić novinarima u Banjaluci.
On je naveo da će se zbog odluka EU krajem ove ili početkom naredne godine vjerovatno značajno reorganizovati način distribucije naftnih derivata koje mogu dovesti do poremećaja u snabdijevanju prvenstveno EU, dodajući da postoji vjerovatnoća da će i domaći distributeri to osjetiti u finansijskom smislu.
”Nas u osnovi zadovoljava to što nema većih promjena po pitanju distribucije i zaliha i građani nisu osjetili velike oscilacije koje su bile na tržištu, bar što se tiče snabdijevanja”, rekao je Trišić.
On je podsjetio da je Vlada Srpske još prošle godine donijela Odluku da ograniči maržu na 25 feninga i da je to pomoglo da ne dođe do nekih većih i nezakonitih prekoračenja maloprodajne cijene.
Dodao je da distributeri u Srpskoj pokušavaju da iz rafinerija u okruženju iskoriste sve mogućnosti kako snabdijevanje i u narednom periodu ne bi bilo dovedeno u pitanje, te dodao da bi u tom smislu pristupanje BiH “Otvorenom Balkanu” bilo idealno.
Poručio je da se u slučaju poskupljenja ne može gledati samo situacija sa cijenom barela nafte.
”Barel je samo jedan indikator. Finansijska tržišta podižu kamatne stope, inflacija je velika i to je takođe generator svega ovoga, tako da barel nije jedini ekvivalent maloprodajne cijene. Tako se dešava i kada cijene idu dolje. Opet to sve zavisi od distributera do distributera”, kaže Trišić.
Comments are closed