JU “Tehnička škola” Gradiška slovi za jednu od najboljih škola u BiH i pionira u uvođenju i razvoju dualnog programa obrazovanja osluškujući potrebe i zahtjeve tržišta. Direktor škole, Vlado Tomić, imenovan je u Stručnu komisiju za reformu srednjeg obrazovanja i vaspitanja u Republici Srpskoj. U saradnji sa KfW – Njemačkom razvojnom bankom i Regionalnim fondom za izazove (RCF) kroz dva projekta, prostori Tehničke škole biće prošireni i opremljeni najsavremenijom kvalitetnom opremom koja se koristi u nastavnom procesu, a dodatna obuka stručnog kadra obaviće se u sklopu Erasmus+ programa u Sloveniji.
Rad Tehničke škole Gradiška je prepoznat ne samo u lokalnoj zajednici, već i u inostranim krugovima, a sve je počelo 2019. godine kroz realizaciju programa prekogranične saradnje i istraživanja sistema obrazovanja Hrvatske i Srbije, gdje se rodila ideja za uvođenje novih zanimanja u Tehničkoj školi -Tehničar CNC tehnologija i Tehničar za obradu drveta CNC.
Poslije odobravanja projekta prekogranične saradnje 2019. godine, stvoreni su i tehnički uslovi za uvođenje novih zanimanja, a od 2022. godine uz odobrenje Ministarstva prosvjete i kulture RS, uvedeno je još jedno novo zanimanje – Tehničar za robotiku, po čemu je takođe ova škola bila pionir.
Tehnička škola ostvaruje uspješnu saradnju sa Razvojnom agencijom i Odjeljenjem za razvoj pri Gradskoj upravi grada Gradiška, koja se ogleda u pisanju kompleksnih projekata i pronalaska stranih donatora.
Kao potvrda dobre prakse i potrebe za unapređenjem planova i programa na nivou Republike Srpske, Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske, imenovalo je u Stručnu komisiju za reformu srednjeg obrazovanja i vaspitanja, direktora Tehničke škole Gradiška, Vladu Tomića, sa još tri profesora i stručnjaka iz ove škole, Srđana Đukanovića, Miodraga Vučkovića i Mladena Kneževića koji će raditi na izradi novih nastavnih planova i zanimanja u srednjim školama mašinskog smjera.
“Već duži niz godina Tehnička škola Gradiška, aktivno radi na uvođenju inovativnih zanimanja i inicijatori smo uvođenja zanimanja tehničar CNC tehnologija, tehničar za obradu drveta CNC, a učestvovali smo i u izmjeni nastavnog plana i programa za zanimanje tehničar mehantronike. Imamo i dva ogledna zanimanja koja se samo upisuju u Tehničkoj školi u Gradišci, a to su zanimanja CNC operater i tehničar za robotiku. Konsultujući stručnjake sa fakulteta i privrednike, uradili smo nastavni plan i program za 3. godinu zanimanja CNC operater i tehničar za robotiku za 4. godinu. Naš rad u Komisiji za reformu srednjeg obrazovanja i vaspitanja ići će u smjeru da unapredimo naš nastavni plan i program kroz primjenu pozitivnih praksi iz zemalja okruženja”, istakao je Tomić i dodao kako je škola opremljena najsavremenijom kvalitetnom opremom koja se koristi u nastavnom procesu i programima osposobljavanja.
U toku je realizacija nekoliko važnih projekata.
Opremanje radione uz pomoć RCF-a
Regionalni fond za izazove (RCF) unaprijeđuje održivu konkurentnost preduzeća šest ekonomija Zapadnog Balkana na putu ka jedinstvenom tržištu EU. RCF finansijski podržava pružaoce stručnog obrazovanja u nastojanju da u saradnji sa kompanijama odgovore na potrebe biznisa za vještinama. Nezaposlenost mladih i nedostatak kvalifikovane radne snage, izazovi su sa kojima se suočavaju zemlje Zapadnog Balkana.
U naredna dva mjeseca slijedi realizacija projekta koji je Tehnička škola Gradiška ostvarila u prvom pozivu kod Regional Challenge fonda (Regionalni fond za izazove). Ovaj projekat će omogućiti školi da dobije vriednu opremu iz mehatronike, kao i alate za rad u radionicama.
Dogradnja škole
Još značajniji projekat koji će uskoro biti realizovan preko KfW – Njemačke razvojne banke, jeste proširenje kapaciteta ove ustanove za oko 300 kvadratnih metara, gdje će biti izgrađena dodatna tri kabineta.
“Uz pomoć Gradske uprave grada Gradiška, koja je obezbedila lokacijske uslove i građevinsku dozvolu, što je bila naša obaveza prema tenderu Regional Challenge fonda, dobićemo tri kabineta: kabinet za drvo, kabinet za robotiku i višenamjenski kabinet u kojem će se vršiti rastavljanje polovnih mašina u saradnji sa firmama iz Gradiške. Nakon završetka građevinskih radova, kabineti će biti opremljeni klupama, stolovima i računarima,” naveo je Tomić.
Infrastrukturni projekat biće realizovan u saradnji sa šest partnerskih firmi iz Gradiške, od kojih su tri iz metalske industrije, a tri iz oblasti šumarstva i prerade drveta. Projektom je definisano da učenici iz četiri zanimanja, tehničar CNC tehnologija, tehničar za obradu drveta, bravar-zavarivač i stolar pohađaju nastavu po dualnom sistemu obrazovanja koji podrazumjeva da se dio praktične nastave odvija u preduzećima koja su partneri u projektu.
Učešće u Erasmus plus programu
Tehnička škola Gradiška će postati i dio mreže Erasmus plus programa Evropske unije. U programu obuke u Sloveniji će učestvovati treneri (profesori) iz Tehničke škole Gradiška kao i profesori iz Srbije, Hrvatske, Crne Gore i Slovenije kako bi se obučili na opremi koju će nabaviti kroz projekat RFC-a. Pravi se kratki program za implementaciju PLC, a poslije će profesori provoditi obuku učenika za rad na novoj opremi.
Comments are closed