“Da bi jedan ljekar postao dobar stručnjak potrebno je da prvo savlada opštu praksu kako bi imao kvalitetan pristup pacijentu i stvorio temelj za buduće usavršavanje, a smatram da sam zapošljavanjem u srbačkom Domu zdravlja, koji je ustanova primarnog nivoa, napravio pravi izbor”.
Ovo su riječi doktora medicine Ognjena Krčmara (24) iz Srpca, koji je diplomirao u aprilu ove godine na Medicinskom fakultetu u Beogradu kao jedan od najboljih studenata, sa prosječnom ocjenom 9,83.
I pored brojnih ponuda koje je dobio po završetku školovanja, Krčmar je odlučio da prvi angažman pronađe u rodnom gradu i tako stekne iskustvo za buduće životne i radne izazove.
“Nekoliko profesora mi je poručilo da se javim na njihovu katedru nakon završetka fakulteta a imao sam i ponudu direktora Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske Bojana Đenića da radim u granama medicine kao što su epidemiologija, mikrobiologija, higijena sa medicinskom ekologijom ili socijalna medicina. Ipak, osjećam da bih se bolje ostvario ukoliko bih imao direktan kontakt sa pacijentima u rješavanju kliničkih stanja zbog čega sam izabrao Službu hitne pomoći u Srpcu”, rekao je Krčmar.
Dodaje da je u nekoliko navrata dolazio u srbački Dom zdravlja kako bi stekao što više iskustva a od prvog avgusta je zaposlen na neodređeno vrijeme.
“Direktor Doma zdravlja Mirko Stojić uputio mi je poziv na razgovor kako bismo se dogovorili oko mog budućeg angažmana. Objasnio mi je na koji način je organizovana zdravstvena zaštita na području naše opštine, kao i kojim resursima raspolažu. Prošao sam način rada u hitnoj pomoći i porodičnoj medicini, upoznao tehničke i administrativne procedure, kao i radni kolektiv koji me dobro prihvatio”, istakao je Krčmar.
Da se radi o perspektivnom mladom stručnjaku potvrđuju i njegova naučna istraživanja koja su prepoznata i nagrađena od akademske zajednice u Srbiji a dio njih je odabran za objavu u stručnim časopisima i predstavljanje na međunarodnim kongresima.
Prvi studentski rad počeo je pripremati još tokom druge godine studija radeći na katedri Histologije sa embriologijom a bio je vezan za promjene na limfnim čvorovima pacova koje se dešavaju zbog starenja.
“Nakon toga sam se bavio temama koje me pobliže interesuju, a to su šećerna bolest i javno zdravlje. Tokom proteklih par godina sa mentorima sam ispitivao efikasnost lijekova za dijabetes, među kojima je i popularni “Ozempik“ koji se nažalost zloupotrebljava za mršavljenje pa su pacijenti kojima je potreban za regulisanje šećera imali problem da ga nabave u apotekama”, rekao je Krčmar.
Tema istraživanja mu je bio i Humani Papiloma Virus (HPV), a ispitivao je i razloge zbog čega dolazi do nepovjerenja prema javnom zdravstvu. Za sada je većinu radova predstavio u skraćenim verzijama na kongresima, a pisanje kompletnih radova je u toku.
“Veoma mi znači nagrada „Dr Zorana Penezić“ koju sam ove školske godine, na manifestaciji povodom dana fakulteta, dobio za rad na polju interne medicine. Tokom studija sam imao vjetar u leđa od Fonda „Dr Milan Jelić“ i Opštine Srbac koji su mi stipendijama olakšali studije, a dobijao sam i stipendiju za izuzetno nadarene studente od Ministarstva prosvjete Srbije, kao i od privatne klinike „ReaMedika“ na čelu sa doktorkom Kristinom Davidović”, istakao je Krčmar.
Već dvije godine angažovan je u Antidoping agenciji Srbije kao doping kontrolor i antidoping edukator, a od prošle godine je završio obuku za internacionalnog doping kontrolora.
“Ostajem i dalje aktivan na ovom polju, s tim da više neću raditi kontrole izvan takmičenja i ići na kućne adrese sportista, već ću biti angažovan samo na velikim takmičenjima, tako da će mi termini biti unaprijed poznati i moći ću to da uskladim sa poslom u Domu zdravlja”, rekao je Krčmar.
Tokom studija je napisao i nekoliko skripti koje koriste mnogi studenti prilikom učenja a zanimljivo je da ga najveći broj njih prepoznaje po skripti iz farmakologije.
“Veliki broj studenata je koristi kao dopunu standardnoj literaturi. Čak sam dobio informacije da studenti medicine iz Niša i Novog Sada uveliko koriste tu skriptu. A ono što je možda najzanimljivije jeste da sam je nazvao “Srbac farmakologija” i ljudi veoma često misle da mi je Srbac zapravo nadimak”, ističe Krčmar.
Prije dvije godine prisustvovao je Generalnoj skupštini Međunarodnog udruženja studenata medicine (IFMSA) u Istanbulu a bio je aktivan i u brojnim studentskim organizacijama u Srbiji.
Ima u planu da se dalje usavršava, a zainteresovan je za specijalističke studije interne medicine, naročito za endokrini sistem, dok bi u slučaju završetka doktorskih studija jedna od opcija bila bavljenje naukom i rad na fakultetu.
Ognjen je proglašen za učenika generacije Centra srednjih škola „Petar Kočić“ u Srpcu, gdje je bio i predsjednik Savjeta učenika, a četiri godine je bio volonter Crvenog krsta, što ga je dobrim dijelom opredjelilo da upiše medicinu. Bio je aktivan i u NVO „Milenijum“ a tokom osnovne i srednje škole bavio se pisanjem kada je kao desetogodišnjak napisao knjigu pod nazivom „Amba“ koja je pohranjena u Zavičajnoj zbirci Narodne biblioteke Srbac.
/Opština Srbac/
Comments are closed