Shopping cart

Mikro Mreža je najčitaniji portal u Gradišci. Saznajte najnovije informacije iz Gradiške, Srpca i Laktaša.

TnewsTnews
Selo & poljoprivreda

Razmišljanje – da nam sela ožive

2

Kada bi jedna porodica  umjesto  što  napušta selo i odlazi u grad u potrazi za poslom i zaradom na malom prostoru od svega hektar ili dva zemljišta držala dvije- tri krave i 30-ak pčelinjih društava ostvarivala bi mjesečni prihod od oko hiljadu KM, što je priznaćete u gradu prilično teško ostvariti. Ukoliko bi mladi počeli razmišljati o svojoj budoćnosti vjerujemo da bi ideja koju iznosimo naišla na povoljno tlo, a to znači veliki broj radnih mijesta, zdraviju ishranu, manje stresa i više duševnog zadovoljstva zbog spoznaje da su svoji na svome.

 Mada pčelarstvo može biti i glavno zanimanje ovaj put nam je namjera da o njemu govorimo kao dopunskom izvoru prihoda u poljoprivrednom gazdinstvu. Ono samo po sebi ima veliki broj prednosti i daje velike mogućnosti i izvjesnu dobit uz relativno malo ulaganje i angažovanje  od nekih drugih djelatnosti. Cilj nam je da  usmjerimo poljoprivrednike naročito mlade, da uz osnovno zanimanje koje može biti ratarstvo stočarstvo ili voćarstvo  pa i povrtarstvo zasnuju i mali pčelinjak.

Prednosti koje pčelinjek donosi su : mala ulaganja,malo angažovanje a vrlo izvjesna dobit koja malim gazdinstvima obezbjeđuje još jedan vid sigurnosti.Ne upušptajući se u stručni dio  navešćemo da pčelinje društvo od 30 košnica vlasniku izvjesno donosi godišnji prihod od 3- 5 hiljada KM, a ulaganje je vrlo malo da bi se došlo do takvog rezultata.

Kada bi jedna porodica umjesto što napušta selo i odlazi u grad u potrazi za poslom i zaradom na malom prostoru od svega hekrar ili dva zemljišta, držala samo 2.-3  krave i imala pčelinjak od 30-ak društava imala bi  mogućnosti da ostvari mjesečni prihod od hiljadu KM , što je priznaćete u gradu prilično  teško ostvariti.

Uz činjenicu da bi se na tom posjedu moglo proizvoditi nešto voća i povrća makar za vlastite potrebe tako da bi troškovi živoda bili minimalni, a standard bi bio najmanje dvostruko veći od standarda u gradu uz ista primanja.

Bezbroj je seoskih sredina koje daju takve mogućnosti. Kao primjer uzećemo selo Medna u opštini Mrkonjić grad. Selo  se nalazi u plodnoj dolini riječice Medljanke što pruža velike mogućnosti za ratarstvo i povrtarstvo jed je moguće navodnjavanje .Obzirom da u tom dijelu Republike Srpske nema enormno velihih posjeda već su to uglavnom domaćinstava sa 3- 5 hektara zemlje  a ona su pogodna za voćarstvo i povrtarstvo kako na otvorenom tako i u zaštićenom prostoru a to jest plasteničku proizvodnju.A sama riječica Medljanka pruža idealne uslove za male ribnjake za uzgoj vrlo tražene potočne pastrmke a i to bi mogao biti dodatni izvor primanja.Pomenimo još da su naša sela sa prekrasnim šumama i livadama puna gljiva, šumskih plodova, ljekobilja čijem se branjem , može ostvariti značajan prihod.Lično poznajem porodicu koja samo od branja gljiva zaradi više nego njihov sin koji je ljekar u jednoj klinici u gradu.   Jedna porodica na planini Manjači,  koju poznajem, branjem smrekovih bobica 2016. godine ostvarila je prihod koji je veći od prosječne plate u Republici Srpskoj a to je 803 KM puta 12 mjeseci.

Važno je i ovdje reći da pomenuto selo ima svu potrebnu infrastrukturu, to jest asvaltni put, električnu struju vodi i telefon.Ovo selo a tako je uglavnom i u drugim krajevima takođe ima dovoljan broj relativno dobro očuvanih ili čak i novih stambenih objekata što svakako otvara mogućnost seoskog turizma. A priroda i okruženje je takvo da vam od ljepote zastane dah.Obzirom koliko Evropa cijeni zdravu hranu otvara se mogućnost da selo postane turistička destinacija za male grupe zaljubljenika u ekologiju. Namjera nam je da ovim tekstom ukažemo na mogućnosti egzistencije na selu , koja je dostojna čovjeka.Želja nam je da prije svega da zainteresujemo mlade ljude da se vrate u zavičaj i ostvare život dostojan čovjeka umjesto što godinama čame na zavodima za zapošljavanje.

Predlažemo mladim ljudima da dobro razmisle da li im je bolje biti u gradu na zavodima za zapopšljavnje ili raditi kao najmni radnik drugome ili da bude slobodan čovjek , gazda svoj na svome posjedu u pradjedovskom zavičaju.! Mi Vam ovdje predlažemo da se riješite pitanja kud dalje i kako  na vama je sve ostalo. Pa razmislite mlada gospodo!!!

                                                                                                               

                                                                                                  

 

 

Donirajte i podržite rad portala Micro Mreža.

Comments are closed

Pročitajte...