Shopping cart

Mikro Mreža je najčitaniji portal u Gradišci. Saznajte najnovije informacije iz Gradiške, Srpca i Laktaša.

TnewsTnews
Selo & poljoprivreda

Pucanje plodova krušaka

1

U voćnjacima se, ovih dana, na pojedinim sortama, može vidjeti pucanje kore plodova. Pucanje je naročito, izraženo na sortama Karmen i Bonita, ranije i na Junskoj ljepotici, ali ona je već obrana. Mislim da je razlog za to višak vlage u prethodnom periodu, u kombinaciji sa hroničnim nedostatkom bora, jer naša zemljišta nisu dobro obezbjeđena ovim mikroelementom. I ovo je još jedan dokaz koliko je važna uloga struke u proizvodnji i ta uloga će da bude još važnija, u narednom periodu, jer su klimatske promjene tu, među nama, utiču na proizvodnju i tek će da utiču.

U pukotine, na plodu, dolaze pčele i ose, jer ih privlači šećer, a naseljava se i gljiva Monilia, uslijed čega dolazi do truljenja ploda i stvaranja mumificiranih plodova, sa konidijama, koje su, ne samo primarni već i sekundarni izvori infekcija. Svi plodovi moraju da budu odstranjeni iz krošnje jer mogu da zaraze, ne samo okolne plodove, već i plodove ostalih sorti, koje će kasnije da sazriju. Plodovi mogu da budu oštećeni od insekata, hemikalija, grada i slično i to su ulazne rane za infekciju ovim patogenom.

Koje je rješenje za pucanje plodova? U toku vegetacije, ako često pada kiša, prilikom tretmana trebalo bi dodati i malo bora, nije dovoljno prskati borom prije i poslije cvjetanja. I drugorješenje, za sprečavanje širenja patogenajeste da pokušate prskanje sa sodom bikarbonom koja je dobra kao fungicid i dezinfekciono sredstvo. Ne može potpuno da pomogne, ali u većoj mjeri, može da spriječi truljenje plodova. Drugo sredstvo je čaj od mente ili hajdučke trave koji su takođe dobri za dezinfekciju.

 

Donirajte i podržite rad portala Micro Mreža.

Comments are closed

Pročitajte...