Porodicu u Boisni i Hercegovini je po mogo čemu teško imati. No, kada su u pitanju djeca i prirodni priraštaj, to je zaista osjetljivo područje. Istraživajući ovu problematiku došli smo do zanimljivh podataka a jedan je zaista interesantan i tiče se proizvoda za bebe koje su jeftinije u Njemačkoj nego u BiH.
Tako smo istraživajući došli do podataka da poneki proizvodi, recimo na primjer hrana (kaše za djecu) su skoro duplo jefitnije u Njemačkoj nego u BiH, jeftinije su i pelene i to u prsjeku 30 odsto. Zli jezici bi rekli, Bosanci i Hercegovci uvijek kukaju, i njemačko im je sve bolje. Ipak, detaljna analiza koju smo uradili ide u prilog kukanju našeg življa. Na fotografijama koje su nam naši čitaoci poslali jasno se vidi razlika u cijeni.
Naša sagovornica Bojana Tomić, koja je odnedavno postala majka dvoje blizanaca kaže da postoji velika razlika u cijenama kada je u pitanju naša zemlja i zemalja Zapadne Evrope poput Austrije i Njemačke.
“Meni recimo treba mjesečno samo za pelene oko 250KM, što je zaista veliki izdatak, ako dodamo na to hranu i ostale potrepštine za bebe, visina izdataka se približi cifri prosječne plate u našoj zemlji. Koliko sam poredila kod nas je jedinica (3 do 5kg), kada su pelene u pitanju, minimalno 16KM, gdje dobijete 43 komada, u Njemačkoj je recimo jedinica oko tri evra gdje dođe 25 komada, što znači da je 50 komada oko šest evra što je duplo jeftinije nego kod nas.”
Evo i koliko koštaju pelene u Njemačkoj, skoro duplo jeftinije.
Bojana kaže i to da ništa nije drugačije sa šamponima hranom i ostlim “bebi stvarima”. Zanimljivo je i naše zapažanje, gdje smo samo kod kaša za bebe ustanovili veliku razliku.
Na fotografijama ispod vam donosimo razliku u cijenama kada je u pitanju hrana za bebe. Očigledna je razlika, gdje proizvodi u Njemačkoj koštaju duplo jeftinije.
Hrana za djecu u Nemačkoj iznosi otprilike jednu konvertibilnu marku.
Ako uporedimo standard ove dvije zemlje nesumnjivo se nameće pitanje zašto su odnosi cijena ovakvi i šta je posljedica toga. Ekonomista Goran Đurić nam objašnjava da tu imamo nekoliko faktora.
“Kao prvo treba krenuti od PDV-a koji je kod nas 17% i kojim se sve oporezuje. Isto tako pitanje je koji od proizvoda su iz uvoza i šta se sve plaća na njih, jer se kod nas recimo plaćaju carine, tu su i troškovi transporta.”
Ipak Đurić naglašava da država svakako treba da obrati pažnju na ovu kategoriju stanovništva i da na neki način olakša omasovljavanje porodice kroz poresku politku. Problem emigracija je evidentan, a smanjenje prirodnog priraštaja je nešto sa čime se Republika Srpska suočava od početka 21. vijeka. Ovo je još jedan pokazatelj gdje se može mladima pomoći da zasnivaju porodice, vrijeme je pred nama, sotaje da vidimo u kojem pravcu će sve ići.
Comments are closed