Nakon što su građanima i ustanovama u Banja Luci nedavno podijelili 37 tona krompira, poljoprivrednici, članovi Udruženja povrtlara Republike Srpske, nastavili su sa istom akcijom i u Gradišci. Za ustanove i građane su odvojili dvadeset tona ovoga povrća, a najavili su akciju i u Srpcu, Laktašima i ponovo u Banja Luci. Šta je razlog tome da povrtlari poklanjaju mukom stečene proizvode?
Branko Mastalo, predsjednik Udruženja povrtlara Republike Srpske tvrdi da će ovoga proljeća ostati neprodato više od pet hiljada tona krompira, proizvedenog lani. Mastalo navodi da su povrtlari minulog proljeća poslušali apel Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS i zbog pandemije izazvane korona virusom zasijali čak 30 odsto više površina povrćem. Uslijedio je interventni otkup, koji, prema njegovim riječima, nije dao očekivane rezultate.
Akcija podjele krompira zainteresovanim građanima Gradiške biti nastavljena sutra u 12 časova u Vidovdanskoj ulici kod hrasta.
”Otkupljivači su dobili podsticaje od 10 feninga za kilogram krompira koji su trebali izvesti i oni su stvorili probleme. Krompir nisu izvezli, već su ga nudili ovdje u bescijenje. Krompir se i sada nepotrebno uvozi iz Holandije, Poljske i Albanije. Pribojavamo se da ti otkupljivači koji su dobili podsticaje za izvoz sada uvoze krompir i opet nam stvaraju glavobolje”, rekao je Mastalo.
POLJOPRIVREDNE ZADRUGE JEDINO RJEŠENJE
Svjesni su veličine problema i u Gradskoj upravi u Gradišci. Goran Mirjanić, načelnik Odjeljenja za poljoprivredu i ruralni razvoj kaže da se krenulo u pravcu formiranja kvalitetnih poljoprivrednih zadruga.
”Poljoprivredne zadruge su neophodne. Evo primjer, posredovali smo između našeg lokalnog udruženja povrtlara i jedne zadruge u Novom Gradu i ta zadruga je našim povrtlarima pronašla tržište za krompir u Rusiji. Forsiramo ideju za formiranje kvalitetnih poljoprivrednih zadruga, a i na druge načine potpomažemo domaći agrar. Iz ovogodišnjeg budžeta smo obezbijedili 245 hiljada KM za podsticaje agraru”, rekao je Mirjanić.
Načelnik Mirjanić tvrdi da su ostvareni kontakti sa svim udruženjima na području Gradiške i na taj način se došlo do informacije kolika će biti ovogodišnja proizvodnja. Vlada uvjerenje da se neće proizvesti veliki viškovi i da se ne smije dozvoliti nepotreban uvoz povrća.
Na pomolu je i još jedno rješenje, u vidu izgradnje savremenog otkupnog centra za voće i povrće, koji bi svojom lokacijom odgovarao poljoprivrednicima iz cijelog Lijevče polja, pa i šire, odnosno sa područja Gradiške, Laktaša i Srpca.
/mojasrpska.info/
Comments are closed