Polaganjem cvijeća i vijenaca na spomen obilježja u Parku slobode u Gradišci i na spomenicima u Gornjim Podgradcima i Novoj Topoli, obilježen je Dan pobjede nad fašizmom, 9. maj.
Predstavnici Gradske uprave Gradiška, institucija Republike Srpske, SUBNOR-a i organizacija proisteklih iz Narodno-oslobodilačkog rata položili su vijence i cvijeće na Centralno spomen-obilježje žrtvama Narodnooslobodilačkog rata, biste narodnih heroja: Stevana Dukića, Lepe Radić i Envera Šiljka, spomen-česmu posvećenu Dijani Budisavljević, spomen kosturnicu i na Centralno spomen-obilježje borcima Odbrambeno-otadžbinskog rata.
U Drugom svjetskom ratu, pod fašističkim terorom, na ognjištima i logorima smrti od Stare Gradiške i Jasenovca do Mlake, Siska, Jastrebarskog i drugih stratišta, po dosadašnjim podacima, stradala su 16.544 lica. Od ovog broja 14.463 su žrtve genocida, među kojima je 5.415 djece do 14 godina starosti, dok je 2.081 borac poginuo u oružanoj borbi za goli život i slobodu svojih potomaka.
Predsjednik GrO SUBNOR-a Gradiška Nikola Kragulj rekao je da 9. maja slavimo pobjedu nad fašizmom, dan kada je završio Drugi svjetski rat i jedan najtragičniji period u istoriji čovječanstva.
“Nakon 79 godina prisjećamo se da smo jedna od vodećih opština u Evropi po broju žrtava, jer smo dali preko 16 500 života. 14 500 je civilnih žrtava od kojih je 5 415 djece do 14 godina”, istakao je Kragulj i dodao da je Gradiška u antifašističkoj borbi izgubila 2 080 boraca te da se nesmije dozvoliti revizionizam koji se već duže vrijeme dešava a sve u cilju umanjenja značaja borbe Srba za slobodu u proteklim vremenima.
Zamjenica gradonačelnika Gradiške, Dragana Ilić istakla je da je 9. maja pobijeđen fašizam i da grad Gradiška i danas njeguje atifašističku ideju i trudi se da i u ovim vremenima ne dozvoli ponovnu pojavu fašizma na našim prostorima.
Comments are closed