Shopping cart

Mikro Mreža je najčitaniji portal u Gradišci. Saznajte najnovije informacije iz Gradiške, Srpca i Laktaša.

TnewsTnews
  • Home
  • Vijesti
  • Postizborna analiza kandidata za gradonačelnika Gradiške
Politika & Ekonomija

Postizborna analiza kandidata za gradonačelnika Gradiške

6

Stara jevrejska poslovica kaže “Ako ne znaš odakle krenuti, prati tragove novca”, a novac je presudan u politici, kako onoj u izborima za predsjednika SAD-a, tako i na izborima u Gradišci, pa je teško bilo očekivati da onaj ko u kampanji šest miliona KM upumpa u sistem izgubi izbore.

Međutim, nije novac isključivo doveo do toga da Zoran Adžić bude jedini gradonačelnik koji će Gradišku voditi tri mandata zaredom. Ovom čovjeku se mora čestitati prvenstveno na ostvarenom rezultatu, gdje je imao više glasova od oba protukandidata zajedno. Adžić je uspio i to da svi oni s liste SNSD-a koji su njega podražvali osvoje mandat u Skupštini grada Gradiška.

Sa druge strane Željko Sladojević je zakasnio s kandidaturom, kasno krenuo s kampanjom i na kraju trpeći kritike od Dončićaipak zaostao za Adžićem više nego što se očekivalo. Međutim, možemo reći da je ostvario odličan rezultat. Sladojevićev najveći uspjeh je u tome što je do prije šest mjeseci bio nepoznat većini Gradiščana, da bi na izborima osvojio više od šest hiljada glasova.

Radislav Dončić je imao glasova koji su za poštovanje i kao opozicioni kandidata bez podrške ostatka opzicije uspio je da osvoji više od četiri hiljade glasova. Dončićev najveći neuspjeh je rezultat njegove partije, u kojoj su njegov sin i Branislav Mrakić osvojili mandat, a ukupno mu je lista imala 1609 glasova, pa se postavlja pitanje gdje su nestale tri hiljade glasova koje je on imao kao kandidat za gradonačelnika.

U lokalne izbore se umiješala i Srbija, gdje je konkretno u Gradišci Adam Šukalo predstavljao vezu partije Jelene Trivić i Beograda. Ovdje postoje brojne teorije u kojima je Šukalo nagovarao Dončića da ne odustane od kandidature, iako su Dončić i Sladojević razgovarali o tome da se Dončić povuče, na kraju do ovog poteza nije došlo. Ovdje treba razumijeti i Dončića, jer je Sladojević sve do sam početak predizborne kampanje bio u SNSD-u, a nije tajna da je imao i podršku pojedinih članova Gradskog odbora SNSD-a Gradiška.

U teoriji da su Dončić i Sladojević napravili dogovor da se Dončić povuče, javnosti bi to teško oprostila Dončiću. Sladojević bi sa druge strane pravio većinu sa svim partijama ali bi morao sarađivati sa Miloradom Dodikom, pa je upitna promjena čitavog sistema. U ovakvom scenariju sigurno bi došlo do cijepanja SNSD-a, što je Milorad Dodik na vrijeme osjetio, pa je u samoj kampanji na tribini u Novoj Topoli poručio svima koji ne budu poštovali stranački disciplinu i radili za Zorana Adžića, da će biti za to kažnjeni. Tada je bilo jasno da će Zoran Adžić biti novi gradonačelnik ali je i dalje ovolika razilika iznenađenje.

Pokazalo se da su stranačka disciplina i mašinerija koju posjeduje SNSD nepobjedivi i ne samo to, ova partija ima snagu i da melje druge partije (posebno koalicione partnere). Tako je Adžić dobio vlast na tanjiru, gdje će birati koga će od satelita izabrati za koalicione partnere, dati im mrvice i nastaviti s politikom kakvu je imao do sada. Ne možemo reći da Adžić nije puno radio ali je samu partiju zapostavio, što mu se moglo obiti o glavu ali zahvaljujući velikom političkom iskustvu, timu koji je stao uz njega i podršci vrha partije ostvario je rezultat o kome drugi mogu samo sanjati. Adžića su ispoštovali i koalicioni partneri, jer je imao znatno više glasova od svoje partije.

Što se tiče Radislava Dončića, on je od starta puno rizikovao. Sukob s Branislavom Mrakićem je kulminirao, lista je doživjela potpuni debakl, a njegova predsjednica partije, Jelena Trivić, bi mogla nakon poraza u Banjoj Luci, otići u političku penziju. Međutim, Dončić je iskusan političar i ne treba ga potcjenjivati, uz to je i narodni poslanik, pa je teško reći da je njegova politička karijera završena.

Željko Sladojević ima dva puta, od kojih je jedan povratak u struku i završetak političke avanture, a drugi osnivanje partije i uključivanje u nju svih onih koji su ga podržali tokom predizborne kampanje. Obe opcije su na stolu, pitanje je ima li političke volje i istinske želje da se počne ispočetka na zdravim nogama i kapitalom koji garantuje poslanički mandat u NSRS za dvije godine.

Donirajte i podržite rad portala Micro Mreža.

Comments are closed

Pročitajte...