Paljenje Petrovdanskih lila ili mašala duboko je ukorjenjen običaj kod srpskog naroda koji se događa veče prije Petrovdana, ali i uveče na dan praznika, zavisno od podneblja. Lile se pale u sjećanje na prve hrišćane koji su stradali u vrijeme progona, kao i sjećanje na period kada se lilama osvjetljavao put do svetilišta.
U narodu postoji vjerovanje da od ovog praznika Sunce počinje da slabi, pa se lile pale da bi mu se vatrom dodala određena moć.
U mjesnoj zajednici Krajišnik se tradicionalno obilježava Petrovdan sa centralnim događajem – mašalanjem. Kao i prethodnih godina, mašalanju je prisustvovao veliki broj omladine, a paljenje lila-mašala posebno je bilo zanimljivo najmlađima.Članovi KUD-a “Lepa Radić” su prisutnima predstavili prigodan kulturno-umjetnički program. Ove aktivnosti podržali su Savjet Mjesne zajednice Krajišnik, Mjesni odbor Boračke organizacije, Šahovski klub “Krajišnik” te Gradska uprava grada Gradiška.
Pred društvenim domom u Krajišniku je zapaljeno preko 100 mašala od kojih najbrojnije bile one tradicionalne, izrađene od kore divljeg trešnjinog drveta. Ove prirodne mašale ili lile su u skladu sa običajima, a kora divlje trešnje se obnavlja te se ne uništavaju stabla.
Tradicionalno paljenje lila-mašala organizovano je u brojnim selima i zaseocima
Brojna dječica okupila se na raskršću kod Ždera, kao i u zaseoku Čarapaši, Mjesne zajednice Elezagići.
Paljenje lila organizovano je i u Mjesnoj zajednici Rogolji gdje su se okupili mališani u organizaciji FK “Stevan Dukić” ispred Doma u Rogoljima.
Comments are closed