Povodom dana osnivanja, Centar za istraživanje i razvoj iz Gradiške, održao je prvu konferenciju sa akcentom na prezentaciju i promociju usluga Centra, saradnika i klijenata, a na konferenciji su izloženi i prototipovi namještaja proizvedenih u protekle tri godine od uspostavljanja Centra.
Centar za istraživanje i razvoj Gradiška je osnovan kroz projekat Evropska unije i Savezne Republike Njemačke u sklopu EU4Business projekta, čija je ukupna vrijednost oko 703 198 KM od toga su bespovratna sredstva EU oko 557 312 KM.
Na današnjoj konferenciji prisustvovao je Simone Guerrini, šef banjalučke Regionalne kancelarije Evropske unije, predstavnici Gradske uprave Gradiške na čelu sa gradonačelnikom, te brojni gosti iz Republike Srpske, FBiH, Hrvatske.
Prema riječima Aleksandra Ivaštanina, glavnog inženjera i menadžera, Centar je osnovan u februaru 2021. godine.
” Cilj današnje konferencije bio je da se prezentuju proizvodi i usluge koje Centar nudi i koje je radio sa proizvođačima namještaja. Ostvarena je saradnja sa preko 25 proizvođača namještaja. Na današnjoj konferenciji predstavljen je samo mali segment. Centar osim dizajna pruža i druge usluge poput 3D skeniranja i reverzibilnog vraćanja starog namještaja u novi životni ciklus, 3D modeliranja, profesionalnog fotografisanja i niz drugih usluga. Ostvarena je saradnja sa lokalnim kompanijama i sve se više njih odlučuje na dizajniranje potpuno novih linija proizvoda”, istakao je Ivaštanin.
Centar za istraživanje Gradiška djeluje u partnerstvu sa Razvojnom agencijom Gradiška, Tehničkom školom Gradiška kao i sa preduzećem “Bor” iz Gradiške .
Gradonačelnik Gradiške, Zoran Adžić, istakao je da u oblasti drvne industrije na području Gradiške zaposleno oko tri hiljade radnika u dvanaest kompanija od čega se preko 95 procenata proizvoda tih kompanija, izvozi na tržište EU.
“Saradnjom Razvojne agencije Gradiška, Tehničke škole i kompanije Bor, opredjelili smo se da apliciramo projektom za uspostavljanje Inovativnog centra za razvoj novih modela i proizvoda u oblasti drvoprerade jer smo shvatili da na taj način možemo pomoći domaćim kompanijama iz ove oblasti kroz ponudu inovacija u segmentu proizvoda. Opredjeljenje grada Gradiške je da se bavimo savremenim tehnologijama, da idemo ka digitalizaciji ne samo lokalne uprave nego i privrednih subjekata”, rekao je Adžić.
Svoja izlaganja na konferenciji predstavili su Jelena Grubor, grafički dizajner sa Akademije Umjetnosti Univerziteta u Banjoj Luci, Andan Lihić, menadžer kompanije INTERPROCES d.o.o. Tešanj i Alena Bećirović, ispred Zeničke razvojne agencije – ZEDA.
Comments are closed