Unija studenata socijalnog rada Fakulteta političkih nauka u Banjoj Luci juče je obilježila Međunarodni dan socijalnog rada. Na FPN-u u Banjaluci su se okupili stručni radnici iz oblasti socijalnog rada i zajedno diskutovali o samoj profesiji, unapređenju svog rada, potrebama i problemima s kojima se svakodnevno susreću u praksi. Tema je bila i te kako aktuelna, a to su migracije koje su izuzetno izražene kako u Bosni i Hercegovini, tako i u zemljama u okruženju.
Jedna od organizatora, a ujedno i predsjednica Unije studenata socijalnog rada na FPN-u Tamara Gaćanović ističe da je skup ostavio veliki utisak na sve prisutne. Kako kaže Tamara na neka pitanja dali su odgovore, neka su ostala bez odgovora ali ono što je najvažnije je da su otvorili i nova pitanja koja su gosti ponijeli sa sobom.
“Sve je teklo onako kako smo i zamislili u organizacionom smislu. Govoreći o tome kako su socijalni radnici nosioci promjena, usaglasili smo se oko toga da treba da usmjerimo te promjene i ka sprečavanju migracija. Odnosno, da djelujemo preventivno. Kako je ovaj fenomen već prisutan u našem društvu uvidjeli smo i da treba da se posvetimo radu sa porodicama migranata.”
Profesorica Mira Ćuk istakla je da je neophodna koordinacija između centara za socijalni rad, fakulteta na kojem je ovaj odsjek i nevladinih organizacija, kako bi se klijentima pružila što kvalitetnija usluga, pomoć i podrška. Isto tako Ćuk se osvrnula na položaj socijalnih radnika u našem društvu, koji su veoma potcijenjeni, kao i njihov rad, kako od strane medija tako i od strane drugih struktura društva.
Skupu su prisustvovali i studenti socijalnog rada iz BiH i regiona – Sarajeva, Podgorice, Beograda i drugih, koji su se osvrnuli na položaj socijalnih radnika u državama bivše Jugoslavije, gdje je zaključak da su problemi s kojima se ovi ljudi ove sutruke susreću svuda skoro isti.
Comments are closed