U periodu od 14 do 21. septembra svake godine obilježava se “Nedjelja borbe protiv tuberkuloze”. Obilježavanje ove sedmice predstavlja priliku da se kao društvo preispitamo šta preduzimamo u borbi protiv tuberkuloze i šta dalje možemo da uradimo u daljoj kontroli ove bolesti.
O tuberkulozi, rasprostranjenosti, stanju u Gradišci i mjerama prevencije , razgovarali smo sa načelnikom Odjeljenja pulmologije Bolnice Gradiška,mr. sc. med. dr. za plućne bolesti, Brankom Milošević.
Kažite nam nešto više o tuberkulozi?
Tuberkuloza je oboljenje koje postoji otkad postoji i čovječanstvo. To je oboljenje koje nam je odavno poznato i koje je još uvijek prisutno i danas. Međutim, učinjen je veliki napredak u dijagnostici i u liječenju. Od tuberkuloze se ranije umiralo, bila je velika smrtnost dok je danas broj takvih slučajeva minimalan”.
Šta je doprinjelo smanjenju broja smrtnih slučajeva?
Značajan uticaj na smanjen broj smrtnih slučajeva imala je redovna vakcinacija djece po rođenju BSG vakcinom kao adekvatna terapija i protokolima liječenja koji se primjenjuju uniformno u cijelom svijetu. Bacil tuberkuloze je jako otporan na lijekove i faktore spoljašnje sredine uključujući sredstva za dezinfekciju, te se iz tog razloga koristi kombinacija više lijekova u trajanju od nekoliko mjeseci u zavisnosti od toga da li je riječ o novoboljelom ili licu koje ima recidiv oboljenja.
Koja su to stanja koja dovode do oboljevanja od ove zarazne bolesti?
Rizik oboljevanja povećan je kod osoba koje imaju maligne bolesti i neka druga teža pridružena oboljenja kada iz nekog razloga imaju narušen imunitet. Npr., kod pacijenata koji imaju HIV, što na našim prostorima i nije toliko rasprostranjeno kao što je u nekim zemljama prisutna ekspanzija.
Imali u Gradišci oboljelih od tuberkuloze, koliki je broj onih koji su na bolničkom liječenju?
Trenutno nemamo niti jednog pacijenta hospitalizovanog zbog liječenja tuberkuloze, a od početka godine do današnjeg dana, imali smo devet pacijenata na liječenju. Prema statističkim podacima, unazad tri godine, broj oboljelih kreatao se od 13 do 15 te očekujemo da će sličan trend zadržati do kraja godine.
Da li više oboljevaju mušarci ili žene i koja je starosna struktura oboljelih?
Što se tiče polne distribucije, nema nekakve velike razlike, a što se tiče starosne strukture bilježimo većinom oboljevane starije populacije ali se dešavaju i slučajevi oboljevanja i mlađih osoba.
Ima li Odjeljenje pulmologije sve potrebne uslove i adekvatne stručne kadrove da se izbori sa problemima zaraznih bolesti?
Mi jesmo osposobljeni što se tiče broja postelja, a bilježimo povećan broj pacijenata tokom zime, kada se javljaju respiratorne infekcija poput gripe i drugih bakterijskih zapaljenja. Tada budemo kompletno popunjeni ali uspijemo da izbalan.siramo i premostimo taj period. Odjeljenje pulmologije je podijeljeno na dva dijela: odjeljenje za zarazne bolesti kao što je Covid i dio u kome su smješteni tuberkulozni bolesnici koji moraju biti odvojeni od ostalih.
Dva puta godišnje se obilježava dan borbe protiv tuberkuloze , prvi put 24. marta kada je otkriven Kohov bacil nazvan po naučniku koji ga je detektovao, a zatim čitava nedjelja u septembru mjesecu je posvećena takođe obilježavanju ovom danu.
Svake godine povodom Nedjelje borbe protiv tuberkuloze GO Crvenog krsta provodi niz aktivnosti kako bi obilježila i ukazala na svijest građana o ovoj zaraznoj bolesti koja se često zanemaruje i smatra zaboravljenom.
Proteklih dana GO Crvenog krsta Gradiška, organizovao je predavanja za učenike prvih razreda u srednjim školama na temu “Tuberkuloza, borba protiv pušenja i drugih bolesti disajnih puteva”, a predavanje je vodila mr. sc. med. dr. Branka Milošević specijalista za plućne bolesti
Comments are closed