Deset godina Ledena i Rade Životić iz Požarevca pokušavali su da dobiju dijete. Kako u tome nisu uspjeli, riješili su da usvoje malenog Vukana, koji je tad imao svega 13 mjeseci.
Ali život se poigrao sa njima, pa je nakon devet mjeseci od usvajanja Ledena ostala trudna. Rodila se Milica, koja ima Daunov sindrom. Ona će sa svojim drugarima danas obilježila Svjetski dan osoba sa Daunovim sindromom, koji se širom svijeta obilježava 21. marta.
Kad sam ga prvi put vidjela, Vukan je imao 13 mjeseci. U sobu u kojoj smo sjedeli unijela ga je sestra. Pogledam, a ono krupne crne oči i kosa u loknama. Lijep kao lutka i gleda pravo u mene. Sestra mi ga stavlja u krilo. Pogledam ga, a on se okrene i zalijepi mi se snažno za grudi. Ja kažem: „Zdravo, sine“ i tu sve počinje – prisjeća se Ledena Životić prvog susreta sa Vukanom, usvojenim sinom, koji je danas odrastao čovjek. Bilo je to u Zvečanskoj, u Centru za zaštitu odojčadi, djece i omladine u Beogradu prije 19 godina, piše Žena Blic.
Prije toga cjelu deceniju suprug Rade i ona pokušavali su da dobiju dijete. Borili su se, išli kod raznih ljekari i svi su govorili isto – da zdravstveni problem nemaju i da je u njihovom slučaju prepreka u glavi. Za sve to vrijeme Ledena je znala da postoji i drugi način da postanu roditelji, a to je usvajanje. Jednog dana to je izgovorila i naglas pred suprugom.
– Moj muž je čovjek koji u suštini neće da pokvari ništa što će mene da usreći. I sam je jako želio djecu, tako da nismo dugo razmišljali. Odmah smo krenuli u proceduru usvajanja, koja je jako stroga i komplikovana, što je i razumljivo – otkriva nam Ledena dok sjedimo u njihovoj kući u Požarevcu.
Sa 16 godina Vukan je otvorio dosije
I tako poslije skoro godinu otkad su ušli u proceduru usvajanja, želja im se ostvarila. U kući su se najzad čuli dečji smijeh i plač, a Ledena je postala majka u 33. godini. Imala je mnogo nepoznanica, nije znala kako Vukan spava, šta voli da jede, čega se plaši. U početku je spavala sa njim u sobi i nije htjela da ga ostavi ni na tren.
– Čekali smo ga tolike godine, a sad kako je došao, to je totalno nebitno – kaže Rade dok u tom trenutku u sobu ulazi Vukan.
Danas je on vedar, voljen i nasmijan mladić, ima 20 godina, a još kao petogodišnjaku rekli su mu da mu oni nisu biološki roditelji. Tako su im savjetovali psiholozi, a kako je postajao stariji, pitanja o njegovom poreklu bila su sve češća i složenija. Rade i Ledena nikad ništa nisu krili od Vukana, a sa 16 godina je tražio da otvori dosije. Tad je saznao za svoje porijeklo, mada ga neka pitanja i dalje kopkaju.
– U našoj porodici svi su ga odmah prihvatili. Nikada ga niko nije gledao drugim očima, a najvažnije je da smo ostali zajedno i podržavali jedni druge u teškim trenucima koji su nas snalazili – ističe ova hrabra i snažna žena velikog srca.
Vraćamo se opet u Vukanovo detinjstvo. Otkad su ga dobili, Ledena više nije razmišljala o trudnoći, pregledima kod ginekologa, terapiji. Uživala je sa njim, a onda je poslije tačno devet mjeseci od njegovog usvajanja uslijedio šok. Ostala je trudna i život im je donio nov izazov. Iako je imala divnu trudnoću bez ikakvih tegoba, tek kad se porodila, saznala je da njena djevojčica Milica ima Daunov sindrom.
– Tačnije, u porodilištu niko mi ništa nije rekao. Na otpusnoj listi vidjela sam dijagnozu. Znala sam šta to znači jer sam 10 godina pokušavala da ostanem u drugom stanju i čitala sam uglavnom medicinsku literaturu. Ne znam samo da li je to Bog tako namjestio, ali tokom trudnoće baš sam dosta tekstova pročitala o Daunovom sindromu – priča u dahu.
Njihova borba je zapravo tek tad počela. Na svojoj koži osjetili su šta znače surovost i odsustvo podrške sistema. Ledena ističe da pojedini ljekari polaze od pretpostavke da ćete dijete sa Daunovim sindromom odbaciti i smjestiti ga u neku ustanovu.
– Jedna od najtežih situacija za mene desila se kad je Milica imala svega nekoliko meseci. Došli smo u savjetovalište za bebe pri Domu zdravlja da primi vakcinu. Doktorka koja je tad radila napravila je haos. Izvrištala se na mene zašto sam dozvolila da se djete rodi iako ništa nije znala o našoj životnoj priči. Samo sam joj rekla da nisam sama sebi vodila trudnoću već njen kolega, koji tokom tih devet mjeseci ni riječ o tome nije pomenuo. Uzela sam Milicu i izašla iz ordinacije – prisjeća se očiju punih suza.
Od tog stresa izgubila je mlijeko. Bio je to period kad je iskreno mislila da će skratiti život i sebi i njoj. Ali ne zato što je nije voljela, voljela je više nego oči svoje, nego iz straha šta će se desiti. Kako će se ona boriti kroz život sa tim, jer djeca i okruženje znaju da budu vrlo okrutni. A onda se sjetila Vukana. Njemu se zarekla da ga nikad neće ostaviti.
– I on me je spasao. Sad kad ih pogledam kako se lijepo igraju i slažu, znam da sam uradila pravu stvar.
Nakon te situacije u domu zdravlja promijenili su ljekara. Doktorka kod koje su otišli rekla im je da je njihova Mica kao i svako drugo dijete, samo što će morati malo više da joj se posvete.
– I danas mi odzvanjaju njene riječi u ušima. Rekla nam je: „Idite kući i volite je kao da je najsavršenije biće na svijetu.“ I mi to činimo 17 godina – kaže Ledena.
Njihova Milica završila je osnovnu školu i prvo je dijete u Požarevcu koje je iz specijalnog odieljenja išlo na malu maturu sa zdravorazvojnom decom. Ona inkluziju sprovodi na svoj način, osmijehom i zagrljajem. To najbolje znaju njeni drugari iz dnevnog boravka za djecu i omladinu ometenu u razvoju, u koji sada ide. I to sa radošću, jer je tamo čeka dečko.
Comments are closed