Ako ste stanovnik ili čest posjetilac grada Laktaši, sigurno ste bili u situaciji da se, čekajući na stanici, zapitate: “Kada će doći taj prevoz?!”Konačno možete da odahnete. Organizacija za regionalni razvoj “Kestenov list” je uz podršku sugrađanke Anite Vrančić omogućila korisnicima javnog gradskog prevoza pristup informacijama o trasama, polascima i dolascima.
Sve što treba da uradite je da otvorite Google aplikaciju na vašem mobilnom telefonu i na karti će vam se prikazati sve trase i vremena polazaka. Time su Laktaši, kao najmlađi grad, postali i prvi koji su u BiH dobili Google tranzit.
“Ove informacije će biti od velike koristi zaposlenima u industrijskim zonama, kao i za učenike, studente, turiste, penzionere i druge grupacije građana. Usluga bi olakšala svakodnevne aktivnosti svim mještanima, ali i turistima koji dolaze u Laktaše i Banja Luku”, kaže Milan Tomić, predsednik Organizacije za Regionalni Razvoj “Kestenov list”.
Ono što je kuriozitet je da su Laktaši prvi grad u BiH koji nudi ovu uslugu. Po ugledu na velike gradove Evrope i svijeta, Laktaši su konačno dobili ovaj koristan servis koji će umnogome pomoći stanovnicima i turistima da se još bolje snađu u javnom gradskom prevozu. Naime, ukoliko ukucate željenu destinaciju u pomenutoj aplikaciji dobićete grafički iscrtanu rutu linije i vrijeme za koliko autobus dolazi.
U okviru projekta “Digitalizujmo javni gradski pervoz – Laktaši”, odrađene su i trase za Srbac, Gradišku i Trn, te će tako i ova mjesta moći da koriste iste pogodnosti kao i Laktaši. Takođe, putnici aerodroma Mahovljani biće u prilici da koriste alternativnu trasu Banja Luka-Gradiška dok se ne uvede zvanična linija aerodroma. Ovo je rijedak primer u svijetu gde je jedna nevladina organizacija uz podršku pravih ljudi iznijela infrastrukturni projekat ovog tipa.
“Kao mlada i energetična osoba, prepoznala sam energiju i inicijativu ekipe iz “Organizacije za Regionalni Razvoj”, navodi Anita Vrančić.
“Projekat je kvalitetan, doprinijeće razvoju grada Laktaši i poboljšanju usluga javnog prevoza, a samim tim i kvaliteta života u nešem gradu. Urađena je velika stvar, Laktaši su konačno riješili jedan od svojih gorućih problema, a posebno me raduje što su među privma u BiH to uspjeli“, zaključuje Vrančićeva.
Realizacijom navedenog projekta Organizacija za Regionalni Razvoj i udruženje „Eco box“ Laktaši su omogućili pojednostavljen pristup redovima vožnje, pojašnjavaju stručnjaci navodeći primjer Beograda koji je Google Transit dobio 2020. godine. Imajući u vidu sveobuvatnu sliku tehnološkog napretka u svijetu, gdje se sve više stavlja akcenat na javni prevoz, shvatili smo da je neophodno dodatno poboljšati usluge istog. Javni prevoz dobija na sve većem značaju zbog smanjenog zagađenja, kao i zbog smanjenja saobraćajne zagušenosti. S toga stručnjaci navode i to da ovo može biti pionirski poduhvat, koji bi trebalo da slijede ostale lokalne zajednice u Republici Srpskoj.
Organizacija za Regionalni Razvoj je trenutno u procesu realizacije uvođenja Google Transita za sve trase i u Banjoj Luci, gdje će biti omogućena ista usluga kao i u Laktašima. Realizacija projekta za Banja Luku biće sprovedena uz podršku donatora, a ono štp preostaje je da i drugi gradovi krenu u realizaciji ovog projekta.
Comments are closed