Ostavinska rasprava je pravni postupak koji se sprovodi nakon smrti lica radi utvrđivanja ostavinske imovine i njenog raspodjele. Često se građani nađu u dilemi na koji način postupiti u takvim slučajevima i sam proces dovesti do kraja.
Evo osnovnih koraka u sprovođenju ostavinske rasprave:
1. Prijava smrti
Prvi korak je prijava smrti nadležnim organima. To se obično radi u opštinskoj kancelariji ili kod matične službe. Službenik će od Vas tražiti podatke o umrlom, srodnicima, postojanju testamenta te o približnoj vrijednosti imovine koju je umrli ostavio. Kada je riječ o građanima na području Gradiške i Srpca, nadležan je Osnovni sud u Gradišci ili notar kao sudski povjerenik.
2. Prikupljanje dokumenata
Potrebno je prikupiti relevantne dokumente, uključujući:
- -Smrtovnicu koju treba dostaviti Osnovnom sudu u Gradišci. Uz smrtovnicu je potrebno da dostavite i Izvod iz matične knjige umrlih kao i dokaze o imovini ostavitelja:
- – ukoliko se radi o nepokretnostima izvadite Posjedovni list ili List nepokretnosti (u Područnoj jedinici Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove-Katastar), ne stariji od šest mjeseci,
- – za vozilo je potrebno priložiti kopiju saobraćajne dozvole,
- – za oružje je potrebno priložiti kopiju oružnog lista,
- – ukoliko je postojala ušteđevina u banci potrebno je priložiti kopiju štedne knjižice, sertifikate i sl.
- – ukoliko se radi o akcijama potrebno je da u Centralnom registru hartija od vrijednosti (Bana Milosavljevića 6, Banja Luka) izvadite Potvrdu o vlasništvu na akcijama.
Sud ili notar kao sudski povjerenik će nakon toga zakazati ročište na koje će pozvati sve nasljednike i to na adrese date u smrtovnici.
3. Postavljanje advokata
Iako nije obavezno, preporučuje se angažovanje advokata specijalizovanog za nasljedno pravo, kako bi se osigurala pravilna procedura.
4. Otvaranje ostavinske rasprave
Ostavinska rasprava se otvara kod nadležnog suda, obično prema posljednjem prebivalištu preminulog. Sud će zakazati ročište i obavjestiti sve naslijednike.
5. Utvrđivanje nasljednika
Na ročištu se utvrđuju nasljednici na osnovu zakona ili testamenta. U slučaju sporova, sud će razmatrati dokaze i svjedoke.
Pri dolasku na ročište potrebno je da:
- -Ponesete ličnu kartu ili putnu ispravu,
- -Ponesete testament umrlog ukoliko postoji,
- -Ponesete dokaze o imovini ostavitelja koji nisu ranije dostavljeni prilikom pokretanja ostavinskog postupka.
7. Raspodjela imovine
Osnovni sud ili notar kao sudski povjerenik će utvrditi kojim licima pripada pravo na nasljeđe i donijeti rješenje o nasljeđivanju. Po okončanju postupka, Sud ili notar kao sudski povjerenik određuje taksu prema vrijednosti imovine ostavitelja, a nasljednici je plaćaju srazmjerno nasljednom dijelu.
8. Zatvaranje ostavinske rasprave
Kada su svi koraci završeni, sud će donijeti presudu o zatvaranju ostavinske rasprave, nakon čega se imovina može prenjeti na nasljednike.
9. Plaćanje poreza
Nasljednici su dužni da plate sve relevantne poreze na nasljedstvo, što može uključivati porez na imovinu ili druge oblike poreza.
10. Dokumentacija
Na kraju, potrebno je obezbediti svu relevantnu dokumentaciju o sprovedenoj ostavinskoj raspravi, koja može biti korisna za buduće pravne ili finansijske potrebe.
Pravni stručnjaci koje smo konsultovali, napominju da se u praksi dešavaju i slučajevi gdje se nakon upućivanja podataka o umrlom licu i nasljednicima prema nadležnom sudu, dešava da nebude proveden postupak ostavinske rasprave po automatizmu ali je onda na potencijalnim nasljednicima da pribave gore navedenu dokumentaciju i pokrenu postupak kako je propisano.
Postupak za raspravljanje ostavine može se pokrenuti i po prijedlogu stranke na način da se sudu podnese prijedlog za raspravljanje ostavine uz prilaganje dokumentacije kako je navedeno u tekstu.
Comments are closed