Mjesecima je u Gradišci najveća dilema ko će biti kandidat SNSD-a za gradonačelnika Gradiške. Pored toga politički transferi su trajali u kontinuitetu, a završeni su transferom dva odbornika u Banjčev NPS.
Nakon trzavica u gradiškom SNSD-u, gdje su pojedinci otvoreno udarili po gradonačelniku Zoranu Adžiću, među kojima je i sekretar Skupštine grada Gradiška, Nemanja Panić, situacija se po malo smiruje.
Ipak, da ne prećutimo šta se dešavalo u SNSD-u, podsjetićemo da se partija podijelila na Adžićevu i struju koju predvodi ministar Denis Šulić. Uz Šulića su direktor Bolnice Gradiška, Rajko Dodik, gore pomenuti Nemanja Panić, Milan Ljepojević, odbornici Dušan Ristić i Branko Straživuk i stari provjereni kadrovi gradiškog SNSD-a, među kojima je i direktor Tehničke škole Gradiška, Vlado Tomić, te bivši direktor Elektrodistribucije Gradiška Zoran Kuzmanović.
Sa druge strane uz Adžića su Zvjezdan Panić, Dragiša Cvijić, Ognjen Žmirić i ekipa okupljena oko menadžera Gradiške, Bojana Vujinovića, među kojima su direktori Vodovoda, Arene Gradiška i ostalih javnih preduzeća. Interesatno je istaći da je na sastanku s Igorom Dodikom, održanom prije nekoliko dana Ognjen Žmirić ćutao prilikom rasprave koja je nastala između dvije pomenute struje.
Kada sve sumiramo čitava priča će po svemu sudeći završiti na Gradskom odboru, a tu je Adžić neprikosnoven, što znači da mu se smiješi i treći mandat. Ovo govorimo iz razloga što razjedinjena opozicija nema šanse protiv SNSD-a u Gradišci, dok su partije vladajuće koalicije klasični sateliti koji kupe mrvice učešćem u vlasti.
To se najbolje vidi kroz nedavni transfer odbornika Saše Lazića i Đorđe Grujičića u stranku Darka Banjca-Narodnu partiju Srpske. Pomenuti dvojac je u NPS preletio iz DNS-a, a da stvar malo zamaskiraju neko vrijeme su bili nezavisni odbornici. Za Lazića je jasno da koketira s vlasti, konkretno s gradonačelnikom, a slično se ponašao i dok je bio u SDS-u, gajeći prisne odnose sa tadašnjim načelnikom Nikolom Kraguljem. Ova partija će živjeti koliko dugo budu trajale velike tranše Mlječanici od strane Fonda zdravstvenog osiguranja RS, nakon toga odbornici će naći neki drugi interes, a što se Gradiške tiče Lazić će obezbjediti još jedan mandat, Grujičić bez Mile Kovačevića neće moći ponoviti prethodni rezultat, dok će ostali „spiskati“ puno para na novu igračku.
Od ostalih partija DEMOS i DNS će doživjeti ozbiljan pad, a sličan epilog čeka i Ujedinjenu Srpsku, koja je ostala bez kluba odbornika u Skupštini grada Gradiška. Lokalni izbori u oktobru bi trebali pokazati kako prolaze sateliti SNSD-a bez ikakve funkcije osim da glasaju za ono što vlast želi. Cenzus je upitan za Socijaliste i SPS, mada je Snježana Gvozden ispunila cilj, jer je dobila posao u Elektroprivredi RS.
Kada je u pitanju opozicija Radislava Dončića još niko nije obavijestio da nema podršku opozicije i da će i s tom podrškom doživjeti krah na izborima. Isto tako opozicija snosi veliki dio odgovornosti za stanje ne samo kod dominacije SNSD-a Gradiškom, nego i Republikom Srpskoj, jer su se prodavali za radna mjesta i povlastice. Uz Dončićev (Trivićkin) Narodni Front, SDS će preći cenzus, dok je PDP odlaskom Dončića doživio potpuni krah od kojeg se nije oporavio. Priliku da napravi ozbiljan rezultat propustio je i Nebojša Vukanović, koji, pored dobrog rezultata na prethodnim izborima ništa ozbiljno nije uradio u Gradišci.
Pored izbora, Gradiška će zasigurno doživjeti određene promjene, gdje puno stvari zavisi i od suđenja predsjedniku RS, Miloradu Dodiku. Kada se ovaj proces završi ili će SNSD nestati ili će doći do čistke, a slično će biti i na lokalnom nivou, gdje će, ko god da bude na čelu Gradskog odbora SNSD-a, nakon izbora krenuti čistka.
B.T.
Comments are closed