Shopping cart

Mikro Mreža je najčitaniji portal u Gradišci. Saznajte najnovije informacije iz Gradiške, Srpca i Laktaša.

TnewsTnews
Selo & poljoprivreda

Kakvo je stanje u Potkozarskim voćnjacima?

3

Klimatske promjene sve su primjetnije, pa tako neoubičajno toplo vrijeme ovih dana podstiče ranije pupanje mnogih sorti voća a ceh bi mogli platiti ako se u aprilu desi naglo zahlađenje i mraz dokrajči započetu sezonu.

U Potkozarskom kraju orezivanje voća je u toku a očekivanja od predstojeće sezone nisu optimistična. Potražnja za radnicima orezivačima voća i nije velika, razlog leži u tome što se vlasnici voćnjaka okreću ka orezivanju voća u vlastitoj režiji s obzirom na poskupljenje usluga radne snage, te se po riječima pojedinih vlasnika voćnjaka ne isplati angažman lica sa strane.

Voćar iz Jablanice, Marinko Šljivar, kaže da je na svojih oko pet hektara uspio završiti rezidbu u vlastitoj režiji bez angažmana orezivača sa strane.

“U našem voćnjaku krenuli smo sa rezidbom krajem novembra i završili smo prije nekoliko dana. Ako nešto možete da uradite sami, nekako se i može ali u ovim uslovima nakon prethodnih loših sezona u voćarstvu, ne isplativo bi bilo još i dodatno izdvajanje za radnu snagu. Mraz i grad skoro svake godine nanose nenadoknadive štete od kojih se skoro nemoguće oporaviti. Puno je oštećenja na voću i od prošlogodišnjeg grada te je pitanje šta će biti uopšte, mnogi već krče voćnjake”, istakao je Šljivar.

U voćnjaku kod Nikole Vukote iz Trebovljana, uveliko se odvija rezidba. Radna snaga je angažovana sa područja Gradiške, a radi se na površini od sedam hektara, od čega najveći dio površine je pod jabukom, zatim kruškom te po pola hektara zauzima trešnja i šljiva. Do sada je završena rezidba trešnje, šljive i kruške.

“Sretna okolnost je što nas je led zaobišao prošle godine. Voće se nalazi u dobroj kondiciji. Biljke su aktivne, sokovi su prisutni. Ako nastavi ovim tempom i vrijeme bude toplo, ranije će krenuti pupanje. Ovakvu godinu ne pamtim, a bavim se voćarstvom 40 godina. Bilo bi dobro da u martu bude hladnije kako bi u april voće ušlo spremnije, da mraz ne dotuče”, poručuje Vukota.

Vukota je poručio voćarima koji su pretrpjeli štetu od leda, da ne obrezuju u ovom periodu, nego da vide koliko se biljka uspjela oporaviti i amortizovati štetu, kakve je cvjetne pupove stvorila, a prema njegovim riječima, orezivati se može čitave godine.

CIjena angažmana orezivača kreće se oko 11.5 KM po satu sa organizovanim prevozom plus hrana, potvrdili su pojedini vlasnici voćnjaka.

Donirajte i podržite rad portala Micro Mreža.

Comments are closed

Pročitajte...