Shopping cart

Mikro Mreža je najčitaniji portal u Gradišci. Saznajte najnovije informacije iz Gradiške, Srpca i Laktaša.

TnewsTnews
Uncategorized

Kakav je kvalitet vazduha u Gradišci i kako može uticati na naše zdravlje?

2

Svake godine se 07. april obilježava kao Svjetski dan zdravlja pod pokroviteljstvom Svjetske zdravstvene organizacije. Ovogodišnji slogan glasi “Zdravlje za sve”. Tim povodom željeli smo istražiti kvalitet vazduha u Gradišci, te kako to utiče na njene stanovnike. Na ovu temu razgovarali smo i sa doktorom Milošem Guzijanom, specijalistom za bolesti pluća.

Kako pokazuju izvještaji na sajtu “AccuWeather” kvalitet vazduha za teritoriju Gradiške je u proteklim danima bio označen kao “nepovoljan” do “zadovoljavajuć”. Ono što označava termin “nepovoljno” jeste to da je nivo zagađenja visok, a prvenstveno može uticati štetno po zdravlje osjetiljivih grupa.

Prognoza kvaliteta vazduha za ostatak ove sedmice ostaje takođe pod oznakom “nepovoljan”.

Na ovu temu obratili smo se doktoru Milošu Guzijanu, koji za Micro mrežu ističe kako je zagađenje vazduha izazov koji zahtjeva odgovor čitavog društva.

“Zagađenje je višeslojan i složen izazov koji zahtjeva odgovor čitavog društva. Za njegovo rješavanje potrebni su podsticajni zakonski okviri, kao i adekvatna finansijska sredstva za sprovođenje mjera, posebno na lokalnom nivou”.

Najrizičnije grupe su djeca, trudnice, hronični bolesnici i starije osobe, a neki od simtoma koji se manifestuju su suv kašalj, suzenje očiju, otežano disanje i stezanje u grudima. Takođe, zbog zagađenja vazduha širom svijeta dolazi do povećanja pojave astme, srčanih oboljenja, te do skraćenja životnog vijeka i prerane smrtnosti.

Guzijan dodaje kako su neki od najvećih zagađivača individualne kotlovnice i industrija, te da se u budućnosti treba raditi na zelenim krugovima, poboljšanju kvaliteta uglja i slično.

“Najveći zagađivači su individualne kotlovnice, drumski saobraćaj, indrustrija, paljenje na njivama nakon žetve i ostalo. U budućnosti treba raditi na zelenim krovovima, poboljšati kvalitet uglja i peleta koji se koristi za grijanje, postaviti veći broj mjernih stanica, konkurisati na brojne međunarodne projekte uz podršku SZO, UNICEF-a i UNDP-a kako bi pomogli suzbijanju zagađenja vazduha.”

Do tada savjetuje se da rizične grupe paze na vrijeme koje provode vani u danima kada je procenat zagađenja uvećan, da nose adektvatne zaštitne maske, te borave više na planinama gdje je povećana koncetracija kiseonika.

Donirajte i podržite rad portala Micro Mreža.

Comments are closed

Pročitajte...