Shopping cart

Mikro Mreža je najčitaniji portal u Gradišci. Saznajte najnovije informacije iz Gradiške, Srpca i Laktaša.

TnewsTnews
Vijesti

Jahanje i provođenje vremena s konjima pomaže djeci sa smetnjom u razvoju

3

U okviru projekta „Dajte nam šansu pokazaćemo da možemo“ koji implementira  KK „Arion“ u partnerstvu sa Udruženjem roditelja djece sa autizmom „Duga“ iz Gradiške, od aprila do novembra 2023. godine, tri puta sedmično sprovode se terapije i aktivnosti u kojima glavnu ulogu imaju konji, s ciljem pomoći djeci sa poteškoćama u razvoju.

Projekat se realizuje u okviru Regionalnog programa lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu2 – ReLOaD2, kojeg finansira Evropska unija (EU), a implementira Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP) u Bosni i Hercegovini, uz podršku Grada Gradiška.

U terapije i aktivnosti pomoću konja uključeno je 21 dijete. Sve aktivnosti s konjima prilagođene su uzrastu i razvojnim mogućnostima djece i osmišljene u skladu sa individualnim planom rada na podršci u prioritetnim oblastima razvoja.  Jedan tretman traje 20 – 30 minuta u skladu sa mogućnostima djeteta, a struktura istog planira se u odnosu na stepen teškoće koje dijete ima, te su ciljevi i plan rada za svako dijete individualni.

Primjena konja u terapijske i rehabilitacijske svrhe ima pozitivne učinke na sve aspekte razvoja, kognitivni, motorički, socio-emocionalni i razvoj govora. Osobama sa poteškoćama u razvoju  jahanje pruža novo iskustvo i mogućnost da uz pomoć konja razviju svoje potencijale. Osnova terapijskog učinka svih oblika jahanja je trodimenzionalno kretanje konjskih leđa u frekvenciji od 90 do 110 koraka u minuti (što je jednako ritmu ljudskog hoda) koje se pri pravilnom položaju jahača prenosi od zdjelice na trup, te posredno na cijelo tijelo.  Terapije i aktivnosti pomoću konja koriste se za različite probleme i poteškoće, od fizičkih poteškoća, oštećenje vida i sluha, cerebralne paralize, multiple skleroze, mišićne distrofije, do usporenog kognitivnog razvoja, poremećaja iz spektra autizma, ADHD-a, kao i PTSP-a, poremećajima senzorne integracije, depresije, emocionalnih problema, ali i problema u ponašanju i učenju.

Jahanjem se postižu različiti terapijski ciljevi, a neki od njih su: poboljšanje ravnoteže i koordinacije, jačanje mišića i smanjenje spazma, bolje držanje tijela, podstiče se razvoj svijesti o sopstvenom tijelu, razvoj samopouzdanja, samokontrole, smanjenje strahova, razvijanje strpljenja, prepoznavanje i kontrola vlastitih emocija, poboljšanje pažnje i koncentracija.

Završna manifestacija u sklopu ovog projekta održaće se 15.10.2023. u 11:00h u  KK „Arion“ .

Donirajte i podržite rad portala Micro Mreža.

Comments are closed

Pročitajte...