Preduzeća iz oblasti informacionih tehnologija u Srpskoj su za šest godina prijavile promet od 5,8 milijardi marka i dobit od 816 miliona KM, pokazuje Analiza ministarstva za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo RS za period od 2014. do 2019. godine.
Od IT sektora, koji je prije šest godina zapošljavao 4.880 radnika, u 2019. je imao 7.212 zaposlenih, najviše u djelatnosti telekomunikacija.
Godišnji troškovi za njihove plate u 2019. godini su se popeli na rekordnih 165 miliona maraka, odnosno prosječna mjesečno bruto plata po radniku iznosila je 1.913 KM.
U zaključku ove analize se navodi kako IT sektor godišnje ostvaruje prihode manje od milijardu maraka, što se ocjenjuje kao prilično skroman poslovni rezultat.
“Krajnji cilj analize je da bude jedna od smjernica Vladi Republike Srpske za pružanje podrške ovom sektoru, kako bi snažnije uticala na privredni razvoj”, stoji u njoj.
U prilično površnoj i skromnoj analizi se vidi kako se više od trećine preduzeća bavi računarskim programiranjem.
Upravo Republika Srpska, njena preduzeća i institucije godišnјe za razne programe, softvere i licence izdvaja na stotine miliona maraka, a pojedine firme su se u potpunosti posvetile samo poslu sa državom.
Iako brojke o prometu i dobiti zvuče atraktivno, treba istaći i to da samo njih nekoliko ubire ekstra profit dok ostalima ostaju samo mrvice.
Tako je na primjer u 2019. dobit ove industrije u Srpskoj iznosila 137,5 miliona maraka. Od te sume 76 miliona maraka pripada kompanijama „Lanaco“ i „Prointer“, dok je svih ostalih 345 preduzeća zaradilo tek nešto više od 60 miliona KM.
/CAPITAL: D. Tovilović/
Comments are closed