Prema podacima koje smo dobili od Republičke uprave za igre na sreću, u Gradišci se na 115 lokacija priređuje neki oblik igara na sreću.
Statistički gledano u posljednje tri godine se konstatno povećava broj objekata koji priređuju igre na sreću. Tako je u 2021. godini ukupan broj objekata koji priređuju igre na sreću iznosio 97, što je za 18 manje u odnosu na njihov broj danas.
Podaci govore sljedeće, u Gradišci zaključno sa 2023. godinom, postoji 31 objekat u kojem se nalaze kladionice, 28 automat klubova, što znači da se u ovim klubovima nalazi minimalno 280 automata, 55 objekata u kojima se priređuju elektronske igre (bingo, EVL i ostale), što znači da u okviru objekta može biti i po nekoliko aparata. Uz sve to u Gradišci imamo i jednu tombolu.
Doktor pedagoških nauka i direktor “Centra modernih znanja Banja Luka”, koje se bavi problemima mladih sa učenjem i bolestima zavisnosti, Nebojša Macanović, ističe da ćemo kao društvo biti suočeni s ozbiljnim problemom zavisnosti od kocke.
“Zbog loše zakonske regulative, kladionice i bingo su odmah uz škole, što ih čini dostupnim maloljetnicima i mladima koji su tek postali punoljetni. Vi imate primjer Hrvatske, gdje je zakon definisao da bilo kakav oblik igara na sreću može biti priređen u objektima koji su minimalno 500 metara udaljeni od škole ili crkve. Sa druge strane u Banjoj Luci gdje ja živim, nadomak rusko-srpskog hrama je smještena kladionica. Prema tome, kao društvo se suočavamo sa ozbiljnim izazovima, koji nam mogu donijeti ozbiljne probleme zavisnosti od kocke u budućnosti, a znamo da je kocka najteži porok.”
Macanović dodaje da osim izmjena zakonske regulative, službe institucija moraju aktivnije raditi na terenu i kontrolisati mjesta na kojima se priređuju igre na sreću, sa posebnim akcentom na maloljetna lica, jer se često mogu sresti čitave porodice kako igraju bingo u kafićima.
U Bosni i Hercegovini se nastavlja trend povećanja broja ovisnika o kockanju što i nije neko iznenađenje s obzirom na to da BiH ima najviše kladionica u Evropi u odnosu na broj stanovnika, kazao je u izjavi za Fenu voditelj Kluba liječenih ovisnika o kocki (KLOK) iz Mostara, spec. traumatske psihologije prof. Marko Romić.
Svi navedeni podaci ukazuju na to da se kao društvo moramo hitno pozabaviti ovim problemom ili ćemo postati robovi najtežeg oblika zavisnosti.
Comments are closed