Grad Gradiška je jedna od šest jedinica lokalne samouprave koja učestvuje u projektu “Ozon – Otvorene i odgovorne opštine”.
Donatori projekta su Vlada Švicarske i Švedska, a provodi ga Udruženje „Institut za razvoj i evropske integracije” (IREI).
Projekat traje od maja 2021. do marta 2023. godine, a provodi se s ciljem ostvarenja napretka u osmišljavanju i praćenju reformi javne uprave u prioritetnim područjima koja određuju načelnici/gradonačelnici.
Projekat dodatno stavlja fokus na realizaciju redovne i dvosmjerne komunikacije lokalnih vlasti sa građanima putem telefona, elektronske pošte ili društvenih mreža, doprinosi pozitivnim iskustvima građana, te potpomaže u izgradnji povjerenja između građana i vlasti.
Ovim projektom se žele omogućiti uslovi za pozitivne promjene u lokalnoj zajednici uspostavljanjem konkretnih programskih ciljeva i sistema praćenja mjerljivih ishoda unutar nekoliko tematskih oblasti. U okviru projekta je ponuđeno šest tematskih oblasti koje bi se mogle unaprijediti, a Grad Gradiška se odlučio da u okviru projekta Ozon, u saradnji sa Institutom za evropske integracije i saradnju, radi na implementaciji projektnih mjera koje se odnose na: unapređenje komunikacije s građanima, zaštitu životne sredine, te oblast rodne ravnopravnosti.
Na osnovu provedenih analiza, izrađena je Nova programska politika (NPP) koja je kreirana prema prioritetima i potrebama grada Gradiška.
Novom programskom politikom, nakon usaglašavanja predstavnika Grada Gradiška i IREI tima, predviđena je implementacija 24 mjere za unapređenje gore navedenih oblasti, gdje navodimo samo neke od pomenutih. U oblasti Komunikacija i participacija mjere se odnose na unapređenje elektronskih usluga Gradske uprave kao i eksterne komunikacije sa akcentom na unapređenje gradskog veb-portala i informisanje javnosti putem društvenih mreža Javnog preduzeća „Radio Televizija Gradiška”. Oblast Rodna ravnopravnost i inkluzija obuhvatila je revidiranje i detaljno praćenje Akcionog plana rodne ravnopravnosti, uključujući uspostavljanje podataka razvrstanih po polu. Po pitanju oblasti Zaštite životne sredine i održivog razvoja mjere su, između ostalog, usmjerene na smanjenje broja divljih deponija, promovisanje selektivnog odlaganja otpada, promovisanje kompostiranja organskog otpada u školama i drugo.
Benefiti ovog projekta ogledaju se u činjenici da će se kroz njegovo provođenje značajno unaprijediti različiti vidovi direktne i indirektne komunikacije sa građanima, sistemski će se pristupiti pitanjima rodne ravnopravnosti kao važnom elementu razvoja demokratskog društva, te će se kroz konkretne radnje ali i uticajem na svijest, počev od najmlađih stanovnika našeg grada, doprinijeti očuvanju i zaštiti naše životne sredine.
Pored Gradiške učešće u ovom projektu uzeli su Bihać, Sarajevo Centar, Ilidža, Modriča i Novo Sarajevo.
Comments are closed