Građani Republike Srpske već od proljeća moći će da ulože novac u narodne obveznice od 100 maraka.
Za to će, kako obećavaju u Vladi RS, dobijati i godišnju kamatu od oko pet odsto, što je mnogo isplativije od naknada koje na oročenu štednju nude banke.
Odluka Ministarstva finansija Republike Srpske, tvrde, imaće brojne efekte ne samo na građane, nego i finansijsku stabilnost državne kase.
“Plan je Ministarstva finansija da u narednoj godini ide sa narodnim obveznicama. Prvo, da se ta sredstva ne bi iznosila napolje. Drugo, što će kamata koju ćemo mi dati biti daleko povoljnija nego što imaju u bankama”, objasnila je ministar finansija Srpske Zora Vidović, objavio je ATV.
Građani će obveznice moći da kupe na svim šalterima Pošta Srpske i brokerskih kuća. Još se razmatra i mogućnost kupovine u pojedinim bankama.
Kako obećavaju, neće biti nikakvih ograničenja u broju kupljenih obveznica, kao ni u uslovima koji se moraju ispuniti za kupovinu. Takođe, bez ikakvih gubitaka fizička lica moći će i da vrate svoj novac.
“Zadržavate kamatu za razliku od štednje kada razročite oročeni ulog, vi gubite kamatu koju ste mislili ostvariti za oročenje. Kod obveznica dobijate kamatu srazmjerno periodu oročenja, a uvijek možete preprodati na tržištu pri čemu će se i berza i učesnici na tržištu kao i Ministarstvo finansija truditi da se obezbijedi likvidnost”, naglašava Milan Božić, direktor Banjalučke berze.
Еkonomisti su uvjereni da je riječ o isplativoj i sigurnoj odluci za građane Srpske. Riječ je, kažu, i o novom trendu da se zaobiđe posredništvo, naročito stranih banaka, koje u inostranstvo iznose više od milijardu maraka depozita građana.
“Vi jednostavno možete klikom da sa vašeg transakcionog računa prebacite na račun trezora i da za to dobijate određena sredstva. Sada kako stvari stoje, prinos će se kretati između četiri i šest procenata zbog toga što je trezorski zapis koji je emitovan u ovoj godini četiri procenta, obveznica koja je posljednja emitovana je šest procenata”, objašnjava ekonomista Saša Stevanović.
Comments are closed