Nekoliko udruženja građana, javnih ustanova, sportskih klubova i pojedinaca iniciralo je različite aktivnosti na popularizaciji sporta i zdravog života u Gradišci. Brojni klubovi, rukometni, košarkaški, odbojkaški i drugi u muškim i ženskim kategorijama su se ugasili, pored ostalog, zato što što nema ko da igra. Fudbalski klubovi u selima, gdje je nekada bilo stotine mladića koji su se nadmetali za mjesto u timu, podsjeća Đorđe Grujičić, trener FK “Obradovac”, opstaju zahvaljujući igračima iz drugih sredina.
– U pojedinim ekipama, od jedanaest igrača prvog tima, samo dvojica ili trojica su iz toga mjesta, a ostali iz Banjaluke, Kotor Varoša, Prijedora, pa čak iz Srbije – kazao nam je Grujičić. Saša Raca, trener fudbalske škole “Stars” i “Kozara”, jednog od malobrojnih sportskih kolektiva koji su po svemu uzor u ovoj sredini, putokaz uspješnog rada, smatra da su ekonomski i tehnološki napredak doveli do smanjenja fizičke aktivnosti.
Nažalost, mladi su u slobodno vrijeme postali skloni raznim vidovima pasivne zabave, što je zabrinjavajuće. Na školskim, seoskim i gradskim terenima nema nikoga zato što je interesovanje djece i omladine na sasvim drugoj strani.
-Nekada su djeca slobodno vrijeme provodila u aktivnoj igri i sportskim takmičenjima, što je danas zamijenjeno gledanjem televizije i igranjem video-igara na različitim medijskim uređajima – uvjerava Raca.
Loša ishrana mladih uveliko ugrožava njihov fizički i mentalni razvoj, smatra Marko Zec, nutricionista i magistar fiskulture, jedan od najglasnijih zagovornika popularizacije sporta. On naglašava da ishrana u školama nije zasnovana na pravilnim principima nego ekonomskim interesima pojedinaca. Sve ono što se mladima nudi u neposrednoj blizini škola je nespojivo sa zdravim obrocima.
– Smatram da je izuzetno važno djeci ukazati na principe pravilne ishrane s obzirom na to da većina njih provodi mnogo vremena u školi ili za računarom, nemaju redovne obroke i biraju za užinu ono što im je dostupno. U adolescenskom uzrastu djeca su sklona da sprovode i rigorozne dijete ili hiperproteinske obroke zbog poželjnog izgleda, što je takođe jedan od problema modernog doba – kazao je Marko Zec za Srpskainfo.
Zbog toga je neophodno djecu i omladinu naučiti da prepoznaju pogrešne navike u ishrani, da ih izbjegavaju a da usvoje zdrave navike, zasnovane na preporukama ljekara i nutricionista, podsjeća Zec. Djeca najviše konzumiraju takozvanu brzu hranu i pekarske proizvode pa imaju problem sa povećanim unosom ukupnih i zasićenih masti, holesterola, transmasti, soli i šećera koji se brzo apsorbuje, primijetio je doktor u gradiškom Domu zdravlja Goran Borjanović.
– Takva hrana sadrži veliku količinu kalorija, soli, masti i aditiva, a malu količinu vlakana, vitamina i minerala. Međutim ako se u regularni način ishrane uvedu gazirani napici, što je veoma često kod omladine, može nastati veliki problem u ishrani – naglašava Borjanović. Takva ishrana, uz velike porcije, kaže on, donosi suvišnu energiju i neželjeno dobijanje u težini. Povećanje gojaznosti kod djece uslovljeno je izostankom sportskih aktivnosti te korištenjem video igrica, kompjutera i elektronike te nedovoljnim angažovanjem roditelja u procesu njihovog vaspitavanja.
Istraživanja
Prema nekim istraživanjima, podsjeća profesor fiskulture Marko Zec, većina djece nije uopšte u stanju podnijeti zahtjeve sportskih igara u kojima učestvuju.
– Potrebno je da roditelji što više uključuju djecu u sportske škole i klubove pod stručnim vodstvom, ali i sami trebaju redovno organizovati neku sportsko-porodičnu aktivnost u prirodi te djeci ograničiti upotrebu mobilnih telefona ili kompjutera te sjedelačkog načina života. U svijetu i kod nas sve su prisutniji problemi nepravilne ishrane kod djece, pa kao rezultat toga javljaju se anoreksija, bulimija i gojaznost.
/Srpskainfo/
Comments are closed