Shopping cart

Mikro Mreža je najčitaniji portal u Gradišci. Saznajte najnovije informacije iz Gradiške, Srpca i Laktaša.

TnewsTnews
  • Home
  • Vijesti
  • Glumački put Uglješe Kojadinovića biće utkan u monografiju
Kultura

Glumački put Uglješe Kojadinovića biće utkan u monografiju

2

Život glumačkog velikana Uglješe Kojadinovića koji je obilježio pozorišnu i filmsku umjetnost 60-ih i 70-ih godina prošlog vijeka, biće pretočen u knjigu.

Monografiju o životu poznatog glumca koji je preminuo 1982. godine u 46. godini života napisaće srbački pisac Branka Sančanin, koja je prošle godine za svoju prvu knjigu „Božićne priče“ dobila nagradu „Pegaz“ Književne omladine Srbije.

Rad na monografiji o glumcu koji je porijeklom iz Glamočana, gdje je i sahranjen, počeće u martu ove godine kada će Sančanin sa urednikom knjige Karolinom Stanišljević posjetiti Hrvatsko narodno kazalište, Hrvatski državni arhiv i Hrvatsku radio televiziju kako bi prikupila obimnu dokumentaciju o njegovom glumačkom angažmanu.

„Prihvatila sam veliku obavezu da napišem knjigu o jednom od najvećih glumaca sa ovih prostora koji je bio poznat u cijeloj bivšoj Jugoslaviji i kojim sam bila fascinirana još od malih nogu kada sam ga gledala sa roditeljima u čuvenoj seriji „U registraturi“. On je po svemu bio majstor glume i njegovom zaostavštinom trebalo bi da se bave i studenti na akademijama umjetnosti“, rekla je Sančanin.

Ona je istakla da je Uglješa prvu glumačku ulogu ostvario u Banjaluci gdje se preselio nakon završene osnovne škole. Već tada je, po njenim riječima, zavolio „daske koje život znače“ i upisao zagrebačku Akademiju za kazališnu umjetnost koju je uspješno završio a zatim se u potpunosti ostvario u Hrvatskom narodnom kazalištu.

Mnogi ga pamte po ulogama u filmovima i serijama kao što su „Velo misto“, „Prosjaci i sinovi“ i druge, a glumio je između ostalih sa glumačkim legendama poput Radeta Šerbedžije i Mustafe Nadarevića koji su mu bili veliki prijatelji. Pred kraj života osnovao je vlastito pozorište i širom bivše Jugoslavije igrao Davida Štrpca, u predstavi nastaloj po Kočićevom „Jazavcu pred sudom“.

„O Uglješinom glumačkom radu pisalo se proteklih decenija, ali nikada onako kako je zaista zaslužio. Zato će monografija ugledati svjetlost dana tek onda kada bude vjerno prikazala svaki segment njegovog života. U svemu tome sam dobila podršku i od sugrađanke Vanje Malešević, djevojačkog prezima Vulin, kojoj je Uglješa bio ujak i koja mi mnogo pomaže u pripremi monografije“, rekla je Sančanin.

Ona smatra da je prema Uglješi u njegovom rodnom kraju učinjena velika nepravda jer nijedan objekat u Glamočanima ili Srpcu ne nosi njegovo ime.

„Nekada se Narodni univerzitet u Srpcu zvao po ovoj glumačkoj legendi ali ova ustanova više ne postoji u tom obliku i razdvojena je na Narodnu bibloteku i Centar za kulturu i sport. Bilo bi najpravednije da se barem Dom kulture u Srpcu nazove po Uglješi ili da se oformi festival amaterskih pozorišta koji bi se održavao po tradiciji svake godine i nosio uspomenu na njegov lik i djelo“, istakla je Sančanin.

Kako bi se sačuvalo sjećanje na poznatog glumca za generacije koje dolaze, prošle godine je u parku koji se gradi u blizini Centra za djecu sa posebnim potrebama, postavljena bista sa njegovim imenom na inicijativu opštinskog odbora „Prosvjete“. Mnogi Srpčani su mišljenja da je bista trebala naći svoje mjesto u strogom centru grada, ali Sančanin misli drugačije.

„Kada se završi izgradnja ovog kompleksa, bista će imati svoje zasluženo mjesto u hladovini raskošnih stabala koja će krasiti ovaj park a mislim da će se Srbac odužiti Uglješi tek onda kada se i u samom centru Srpca napravi spomenik u prirodnoj veličini, što je on po svom glumačkom ostvarenju itekako zaslužio“, istakla je Sančanin.

U narednom periodu, srbačka autorka planira izdavanje još jedne knjige a radi se o putopisnim esejima koje je prijavila na jedan književni konkurs.

„Iako nisam opterećena priznanjima, nadam se da će moj rad biti prepoznat jer svi oni koji su ga pročitali zadovoljni su tekstom. Radi se o razmišljanjima žene koja putuje i koja na putovanjima sreće razne ljude i upoznaje različite načine života u različitim kulturama. Oduševljava se spomenicima i nekim drugim objektima i opisuje ono što na nju ostavlja veći utisak od običnog putnika. Tu ima osvrta na umjetnost ali i na filozofske, vjerske i religiozne teme“, rekla je Sančanin.

NJena prva knjiga „Božićne priče“ krajem oktobra je dobila prestižnu nagradu „Pegaz“ za osvojeno drugo mjesto u kategoriji „pripovijetke“ na književnom konkursu Književne omladine Srbije a ceremonija je organizovana u sklopu 63. Međunarodnog sajma knjiga u Beogradu.

Promocija knjige održana je u julu prošle godine u Srpcu pred više od 400 posjetilaca što je bila najposjećenija književna promocija u istoriji Srpca. Naredna promocija zakazana je za srijedu 27. februara u 19 časova u vijećnici Kulturnog centra Banski dvor u Banjaluci a nakon toga je 6. marta očekuje i promocija u Narodnoj biblioteci u Doboju.

/srbac-rs/

Donirajte i podržite rad portala Micro Mreža.

Comments are closed

Pročitajte...