Shopping cart

Mikro Mreža je najčitaniji portal u Gradišci. Saznajte najnovije informacije iz Gradiške, Srpca i Laktaša.

TnewsTnews
  • Home
  • Vijesti
  • “Fantomski kandidati” i ove izbore u modi
Politika & Ekonomija

“Fantomski kandidati” i ove izbore u modi

3

U zemlji gdje su fantomska preduzeća svakodnevna pojava, gdje su fantomski ugovori svakodnevnica i služe u svrhu izvlačenja novca iz javnih preduzeća, u istoj toj zemlji ne manjka ni fantomskih političara. I ništa to ne bi bilo problematično da se oni ne pojavljuju tik pred izbore, a svoj cilj ostvaruju na dan izbora, koji bi trebao biti okosnica svakog demokratskog društva.

Kako ih najčešće zovu “Fantomski kandidati” su i ove izbore u modi i to u većem broju nego prethodne izbore, a uzrok svemu je borba za biračke odbore, putem kojih veće političke partije najčešće prave malverzacije.

S obzirom da političke partije delegiraju ljude u biračke odbore, partije ovo doživljavaju kao plijen, te se bore za svaki birački odbor, kako bi preko njega kontrolisali glasanje i biračko mjesto. Kako ne mogu da pokriju svako izborno mjesto, velike političke partije angažuju manje ili pojedince, koje se osnivaju ili aktiviraju pred izbore, a njima opet pripada zagarantovan broj biračkih odobra, bilo članova ili predsjednika. Na ta mjesta stranke delegiraju svoje ljude, koji dobro poznaju izbore ali i period kada se glasanje završi, te nastupi brojanje.

Da je sve veći broj kandidata masovna pojava govori i podatak Centralne izborne komisije, gdje je prijavu za učešće na izborima predali 91 političkiha stranaka i 17 nezavisnih kandidata, od kojih se 16 prijavilo za učešće u trci za predsjednika i potpredsjednika Srpske, a samo jedan za člana Predsjedništva BiH.

Ono što je zanimljivije jeste da je, pored 16 nezavisnih kandidata, još čak 48 stranaka podnijelo prijavu da uđe u trku za predsjednika ili potpredsjednike Srpske.

Kada je u pitanju Gradiška, čak 63 politička subjekta će se boriti za neke od funkcija u instuticijama Republike Srpske ili BiH.

Ako se vratimo na cjenovnik za prijavu na izborima, najjeftinije prolaze kandidati za Predsjednika Republike, koji za učešće na izborima moraju skupiti 3.000 potpisa i uplatiti 9.000 KM Centralnoj izboronoj komisiji. Tako su recimo 3.000 potpisa skupili Gazimend Dačaj, Miljan Smiljanić, Ana Dobrilović i drugi, za koje nismo mogli pronaći ni ko su oni zaista, te čime se bave. Još je teže dokučiti zbog čega ovi ljudi bacaju 9.000 KM ili se može pretpostaviti samo jedno, da im velike političke partije daju novac za ovakve avanture.

Još je interesantnije kada analiziramo političke partije recimo u Gradišci, gdje imamo stranku “SMS”, Partija Ujedinjeni za slobdnu BiH, stranka Lijevo krilo. Ili na primjer stranku Život, koja je nastupila na svim nivoima i zajedno s ostalim strankama morala da plati 25.000 KM za učešće na izborima. Pomenuta stranka je prijavljena na adresi gdje je sjedište firme “Alfa group”, čiji je direktor Bogdan Jovanović, a on je ujedno i predsjednik partije. Pomenuta partija počela s radom u centru Gradiške u Vidovdanskoj ulici.

Brojne druge partije otvoreno podržavaju neke od velikih partija ili njihovog kandidata, što ističu njihovi članovi.

Sve navedene činjenice idu na štetu održavanju fer i poštenih izbora, što tvrde i u orgnaizaciji “Transpareny international” BiH ali postoje određene stvari koje se preduzimaju u rješavanju problema fantomskih partija i kandidata.

“Trgovina biračkim odborima je na žalost česta pojava u našem društvu, i vjerovatno jedna od najslabijih karika u osiguravanju fer i poštenih izbora. Međutim, u posljednje vrijeme svjedočili smo određenim reakcijama pravosudne zajednice, u prvom redu u Doboju, Brčkom itd. Upravo u većoj, pravovremenoj i ozbiljnijoj politici kažnjavanja se krije ključno rješenje za suzbijanje ove pojave. Da je ranije slata jasnija poruka kažnjivosti, ovakve pojave bi se vjerovatno suzbile ka minimum”, ističu iz Transparecy-ja i dodaju da bi se trebalo ići ka profesionalizaciji biračkih odbora.

“Profesionalizacija biračkih odbora – ili bar dijela biračkih odbora u vidu pozicija predsjednika i podpredsjednika BO, bi znatno doprinijela suzbijanju, a tu bi se radilo o konkursnim procedurama za izbor profesionalaca na ove pozicije. Bitno je takođe napomenuti i da je najvažniji resurs za otkrivanje ovakvih pojava informacija iznutra, odnosno sa lica mjesta, te u tom smislu svako prepozavanje potencijalne trgovine mjestima u biračkim odborima se mora pravovremeno adresirati ka nadležnim institucijama ili organizacijama koje prate izborni proces”, zaključuju u Transparecy-ju.

Fer i pošteni izbori su zaista izazov ali je velika odgovornost na samim građanima, koji moraju obratiti pažnju na glasanje i biti svjesni da je sve u njihovim rukama, te da pod svaku cijenu štite svoj glas i biračko pravo. Na žalost dobar dio stanovništva BiH nije svjestan ove činjenice, pa političke partije koriste sve moguće prilike da love u mutnom.


Pratite ”Micro mrežu”:
    

Donirajte i podržite rad portala Micro Mreža.

Comments are closed

Pročitajte...