Na teritoriji Srbije je do 7. januara prijavljeno 1.020 potvrđenih slučajeva velikog kašlja (pertusis), dok se Institut za javno zdravstvo Republike Srpske još nije oglasio po pitanja ovog oboljenja. S toga smo odlučili da provjerimo kakvo je stanje u Gradišci.
U Pedijatrijskoj ambulanti JZU “Dom zdravlja” Gradiška, ističu da su po izbijanju epidemije u regionu odmah preduzeli sve mjere prevencije.
“Najosjetljiviji su oni koji nisu vakcinisani i zato je Dječiji dispanzer kada je krenula epidemija velikog kašlja proveo akciju, gdje je provjerio sve kartone djece s područja Gradiške kako bi pozvali roditelje da im se djeca revakcinišu. Mi smo zadovoljni odzivom, te ovim putem apelujemo na sve roditelje da se ozbiljno shvate situaciju, jer oni koji su vakcinisani prilikom obolijevanja imaju lakšu kliničku sliku”, ističe načelnik Konsultativno-specijalističke službe Doma zdravlja Gradiška, pedijatar Anka Grabović.
Pedijatrica Grabović dodaje da je povećan broj djece sa respiratornim infekcijama u Gradišci ali da za sada nema ni jedan izolovan slučaj oboljenja pertusis.
“Mi imamo povećan broj djece sa respiratornim infekcijama u ambulantama u Gradišci. Tu se najčešće radi o djeci predškolskog uzrasta, mlađoj djeci i dojenčadima. Kada govorimo o uzročniku, radi se o nekom od respiratornih virusa, prije svih o RCV virusu. Prema informacijama koje ja sada imam mi u Gradišci nemamo slučajeva gdje smo izolovali djecu kada je u pitanju oboljenje pertusis.”
Kada je u pitanju prevencija, pored vakcinacije djecu treba na vrijeme odvesti ljekaru ukoliko se uoči kašalj koji traje nekoliko dana, uz izbjegavanje masovnijih okupljanja, gdje najčešće dolazi do prenošenja virusa. Upozorava se i da oboljeli ne treba da borave u blizini dojenčadi, novorođene i male djece, kao i da osoba sa pertusisom može da bude zarazna četiri do pet nedelja.
Comments are closed