U proteklim danima opazili smo trend opadanja cijena goriva, ali dok se to dešava potrošači se pitaju zašto onda cijene prehrambenih proizdova i namirnica potrebnih za život ostaju nepromjenjene. Ovu pojavu objasnila nam je izvršna direktorica udruženja građana “DON” Prijedor, Murisa Marić koje se bavi zaštitom prava potrošača i ekonomista Gordan Šurlan, a za mišljenje o čitavoj situaciji pitali smo i građane.
Marićeva saopštava kako je očigledno da cijene goriva kojom su pravdana sva ostala poskupljenja nije tačna informacija, jer gorivo je samo jedan od mnogih elemenata koji utiču na cijene proizvoda.
“Sada je očigledno da cijene goriva kojom su pravdana sva ostala poskupljenja nije tačan podatak. Cijene goriva su već neko vrijeme u padu, ali očekivanja potrošača da će i ostale cijene da polako padaju se nisu obistinila. Slobodno formiranje cijena omogućilo je trgovcima da podižu cijene bez iskrenog i tačnog razloga.”
Dugo vremena smo mislili da je gorivo najveći pogonski element koji utiče na cijenu, međutim, istina je malo drugačija. Gorivo je samo jedan od elemenata koji utiču na cijene, a pored njega tu su i nedostatak radne snage, nedostatak domaćih proizvoda, električna energija i drugo.
“S jedne strane nemamo nikakve mjere koje bi omogućile da se ublaže efekti ovakve krize, a sa druge strane trgovci uopšte ne razmšljaju o posljedicama koje ova cjelokupna situacija ima na potrošače”, zaključila je Marićeva.
Ekonomista, Gordan Šurlan pojasnio je kako u komponentu cijene nekog proizvoda ulazi kako cijena nafte, tako i cijena električne energije i radne snage.
“Za sada cijena nafte je otišla na niže dva-tri puta, međutim, cijene struje su nakon najnovijih zakonskih rješenja otišle na gore za 20 odsto, cijene radne snage konstanto rastu u posljednjih godinu dana, te su i one otišla za 20-30 odsto naviše. Ovo dobrim dijelom objašnjava zašto cijene u trgovinama ne pojeftinuju, jer kako nabavne cijene rastu, tako i prodajne moraju za njom.”
Rast cijena mogao bi se zaustaviti reformom poreske politike i intervetnim mjerama Vlade Republike Srpske. Šurlan za Micro mrežu izjavljuje kako se na duge staze stvari uvijek poprave, ali za ovaj kraći period neke firme neće moći izdržati tržišno stanje i doći će do njihovog gašenja.
S obzirom na poskupljenja, uradili smo anketu sa građanima Gradiške gdje su oni jasno ukazali na abnormalna poskupljenja i krivicu skrivili na sistem.
“Ja se sada spremam za slavu i sve je poskupjelo, pogotovo su poskupjeli mliječni proizvodi, jaja i meso. Kilogram svinjetine žive vage je otišao preko deset maraka, pa mi sve to stvara ogromne troškove za čitavo domaćinstvo.”, ističe naša sagovornica.
Isto mišljenje dijeli i naš drugi sagovornik koji dodaje da su pored cijena u trgovini poskupjele i komunalije.
“Ja živim u stanu i ovu zimu sam nekako prebrodio, ali s obzirom da sa penzioner iduća zima će mi biti posebno teška jer su poskupjeli i grijanje i struja i voda.”
Sa našim sagovornicima saglasni su i ostali građani Gradiške s kojima smo razgovarali i oni problem adresiraju institucijama.
U nekoliko navrata putem Parlamenta BiH pokušalo se djelovati na smanjenje akciza, međutim političari nisu izglasali ovu mjeru. Osim ove mjere, drugih prijedloga i inicijativa od strane institucija nije bilo, jedino što je urađeno na entitetskom nivou jeste povećanje minimalnih plata, kao i povećanja plata zaposlenim u javnim institucijama za 10 odsto, što je otišlo na teret preduzetnika. Pravnih sistemskih mjera nema, pa su građani prepušteni sami sebi.
Comments are closed