Shopping cart

Mikro Mreža je najčitaniji portal u Gradišci. Saznajte najnovije informacije iz Gradiške, Srpca i Laktaša.

TnewsTnews
  • Home
  • Vijesti
  • Šta o slobodi medija misle predstavnici grada Gradiška, obrazovnih institucija i civilnog sektora?
Društvo

Šta o slobodi medija misle predstavnici grada Gradiška, obrazovnih institucija i civilnog sektora?

1

Povodom Svjetskog dana slobode medija odlučili smo da istražimo da li se na području Gradiške dovoljno njeguje sloboda medija i da li je dovoljan broj ljudi uopšte upoznat sa tim pojmom. Kako bismo to uradili okrenuli smo se ka obrazovnom sektoru, nevladinim organizacijama, te predstavnicima grada Gradiška.

Ispred Skupštine grada Gradiška obratio nam se potpredsjednik Siniša Adžić, koji poručuje kako su za Gradišku lokalni mediji izrazito važni iz razloga jer smo mi jedno pogranično područje koje teži ka republičkim i međunarodnim saradnjama.

Adžić ističe kako su, što se tiče Skupštine grada, sve informacije javno dostupne, a da je sloboda medija u našoj lokanoj zajednici na mnogo značajnijem nivou u poređenju sa drugima.

“Skupština grada Gradiška ima korektnu saradnju sa svim lokalnim medijima, te je prisustvo i prenos rada Skupštine dozvoljeno svim medijima. Takođe, smatram da je Gradiška u poređenju sa drugim lokalnim zajednicama na jednom višem nivou kada je u pitanju sloboda medija, s tim da postoje neke stvari koje se mogu popraviti i vjerujem da u budućnosti hoće.”

U prilog činenici da je sloboda medija jedna od temeljnih sloboda u demokratskim društvima zabrinjavajuća ide podatak da je na svjetskom indeksu slobode medija, BiH za 2022. godinu bila rangirana na 67. mjestu što je za devet mjesta niže od 2021. godine.

U ovom modernom dobu u kojem živimo, poznavanje pojma “sloboda medija” je jako važno za mlade ljude, te bi se kao takvo trebalo izučavati u obrazovnim institucijama.

Profesorica srpskog jezika i književnosti, Snežana Gajević ističe kako je novinarstvo jako važno pogotovo danas u dobu postistine.

“Samo novinarstvo je kompleksno, ono pruža servisne informacije i daje ozbiljne analize različitih društvenih problema. Važno je naročito danas, u doba postistine kada je potrebna velika vještina da se dođe do onog šta se stvarno desilo, jer to ostaje zamagljeno u mnoštvu nebitnih stvari koje se ne tiču činjenica. Nikada ne bih zanemarila lokalne medije jer oni zauzimaju mjesto koje niko drugi ne može popuniti.”

Pored formalnog obrazovanja, veliku ulogu u razvoju društva ima i nevladin sketor i neformalno obrazovanje, pa smo se tim putem obratili Tanji Šnjegoti, omladinskoj radnici u udruženju “C.E.Z.A.R.” koje je locirano u Srpcu, da nam pojasni ulogu koju nevladin sektor može igrati po pitanju njegovanja slobode medija.

Kako Šnjegota ističe za Micro mrežu nije rijetka pojava da nevladine organizacije organizuju edukacije i treninge na temu slobode govora, medijske pismenosti i sličnih tema, kojima je cilj da upoznaju prventstveno mlade ljude sa pojmom medija i kvalitetnim medijskim predstavljanjem.

Takođe, ova omladinska radnica ističe kako je uloga novinara velika i mora se vršiti odgovorno.

“Uloga novinara je velika, kako na lokalnom tako i globalnom nivou, uz napomenu da ovdje govorim o objektivnim medijima, koji raspolažu tačnim i provjerenim medijima. Budući da se informacije iz medija plasiraju u svakodnevnom životu i u različitim oblicima, smatram da je pozicija novinara izuzetno odgovorna.”

S obzirom na najave rukovodstva Republike Srpske gdje će kriminalizacija klevete biti dio Krivičnog zakonika Republike Srpske, zasigurno će medijske slobode biti još više ugrožene, međutim uprkos izazovima cilj novinara ostaje isti – objektivno informisanje u interesu javnosti.

Donirajte i podržite rad portala Micro Mreža.

Comments are closed

Pročitajte...