Međunarodni dan žena pretvorio je Banjaluku u grad cvijeća. Ulicama odzvanja užurbani zvuk potpetica, uličnih svrirača koji su danas počastili sve dame notama i stihovima najdivnijih pjesama upravo u njihovu čast. Milion ruža, milion žena i bezbroj osmijeha.
Ruža, karanfil ili orhideja?
Ulični štandovi prepuni su specijalno upakovanih aranžmana, jednostavnih, ali uvijek atraktivnih ruža i karanfila. Za svaku majku. Za svaku baku. Za svaku sestru. Za svaku suprugu ili djevojku.
Za svaku ženu.
Uprkos pandemiji prodaja ipak opstaje. Naš sagovornik je gospođa Slavica. Naime, Slavica nam je pojasnila koliko truda i rada kao i pažnje ulaže u samo jedan aranžman, a u njenoj ponudi ih je bezbroj.
„Potrebno je mnogo pažnje. Svaki aranžman radim sama, ručno. Korona je napravila velike pometnje i u ovom poslu, ali ipak se držimo.“ – kaže nam Slavica
Istakla je da su nabavne cijene najpopularnijeg poklona u vidu cvijeta, ruže 2,20 KM, te da prodavci plaćaju izađivanje saksija i kutijica za aranžmane.
Elegantna i jednostavna ruža kreće se oko 3 do 4 KM, dok je karanfil 1,50 KM. Cijene aranžmana variraju, uglavnom su od 6 do 10 KM.
Cvijeće kao simbol ljubavi i nježnosti
Za opstanak cvijeta neophodna je pažnja, kao i ljubav. Upravo to je jedna od sličnosti žene i cvijeta. Ovo poređenje potiče još iz najstarijih vremena, vremena drevnog Egipta gdje je upravo lotos bio simbol ljubavi. Zahvalnost, znak pažnje i znak ljubavi upakovani u niz ljupkih mirisnih latica nezaobilazan su prijatelj svake žene.
Ljubav i pažnja svakog dana u godini
Poštovanje, ljubav i pažnja ne treba da budu rezervisani samo za jedan dan u godini. Žena, bilo da je u ulozi majke, prijateljice, supruge ili bake treba da bude uvažavana za sve što jeste, sve što je bila i sve što će da bude svih 365 dana. Ljubav ne može i ne smije da se smjesti u samo jedan datum.
Comments are closed