Carine na uvoz svježeg svinjskog i goveđeg mesa koje Bosna i Hercegovina planira da uvede Evropskoj uniji nisu usrećile ni uvoznike ni domaće proizvođače, a zadovoljni neće biti ni potrošači jer bi na tržištu moglo doći do nestašice i rasta cijena.
Ukoliko bi se mesoprerađivači oslonili samo na domaće farmere vrlo brzo bi došlo do nestašice i uslijedio bi pojačan uvoza da se podmiri tražnja. To znači da nakon uvođenja zaštitnih mjera u kilogram mesa bio uračunat trošak carine od 10 odsto i prelevmana koji je za govedinu iznosi 2,5 KM, a za svinjsko meso 1,5 KM.
„U roku od deset dana govedina bi u maloprodaji poskupila za oko tri marke, a ubrzo nakon toga bi skočila cijena kilograma svinjskog mesa za oko dvije marke“, kaže naš sagovornik dobro upućen u stanje na tržištu.
Prema riječima ovog mesoprerađivača, najveći problem domaćih uzgajivača svinja i goveda što su apsolutno neorganizovani, zbog čega se mesoprerađivači i uvoznici ne oslanjanju previše na njih.
Uvezeno mesa u vrijednosti 135 miliona KM
Podaci koji su portalu CAPITAL dostavljeni od strane Uprave za indirektno oporezivanje ukazuju na razmjere ovisnosti za evropskim mesom. Naime, u 2020. godini u BiH je uvezeno preko 27 miliona kilograma svježeg goveđeg i svinjskog mesa vrijednog 135,5 miliona maraka. To je za 27,6 miliona maraka manje nego 2019. godine ali zanemarivo ako se uzme u obzir da je zbog pandemije virusa transport bio otežan. Najveći uvoznici su kompanija „Bajra“ iz Travnika, Industrija mesa „Semić“ iz Visokog, te „Tulumović“ i „Dim-Dim“ iz Laktaša.
„Farmeri i mesoprerađivači gotovo i da ne sarađuju. Zbog toga se najednom pojavljuje ogroman višak domaćeg mesa koje tržište ne može apsorbovati pa se ide u interventni otkup, dok opet kroz par mjeseci može doći do nestašice. Posebna priča je i oko cijene koju niko ne garantuje. Ti problemi ne interesuju velike tržne centre koji svaki dan prodavaju velike količine mesa, pa se zato mnogi mesoprerađivači okreću uvozu koji je puno sigurniji“, tvrdi on.
Maljčić: Poskupljenje kratkotrajno i slab argument mesoprerađivača
Predsjednik Udruženja uzgajivača svinja u RS Mišo Maljčić ne isključuje mogućnost da bi u prvih nekoliko mjeseci moglo doći do poskupljenja mesa, ali smatra da da bi to bilo kratkotrajno.
„Proizvodnja bi se ubrzo ustabilila, a samim tim bi i cijene došle u normalu. Priču o eventualnim poskupljenjima forsiraju mesoprerađivači jer žele da ostvare ekstra profit i ja ih ne osuđujem. Viškove imamo, jer da ih nemamo ne bi se vršio interventni otkup. Sa druge strane, uvozno meso je toliko jeftino da će se i uz carinu i prelevman uvoznici uklopiti“, kaže Maljčić.
Međutim, pored lošeg odnosa kojeg farmeri imaju sa otkupljivačima, veoma su ljuti i na vlast koja kako tvrde nije ispoštovala njihove zahtjeve o dugoročnoj zaštiti njihove proizvodnje. Podsjećamo, carine su predviđene samo na period od 200 dana.
„Ljudi koji se apsolutno ne razumiju u proizvodnju donose odluke na državnom nivou kao da su bogom dani, dok nas niko ništa ne pita. Životinje nisu povrće, pa da na 200 dana uvedete mjere dok se ono ne proda. Ne postoji sistem po kojem se za taj period može uzgojiti svinja ili june za tržište. To znači da bi eventualnu korist od svega imao samo onaj ko u ovom momentu ima životinje spremne za klanje. Sve što se radi ukazuje na to da ovdje nije riječ o iskrenim namjerama već da je sve jedan marketinški trik“, izjavio je Maljčić.
Inače, ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staša Košarac uputio je juče Savjetu ministara BiH zahtjev za uvođenje carina i prelevmana na meso iz EU, a ministre pozvao da je usvoje.
On je kazao kako je taj zahtjev kredibilan te da dolazi na osnovu inicijative koju su uputili Vlada Republike Srpske i Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske.
/CAPITAL: Dejan Tovilović/
Comments are closed