U periodu od 31.07.-09.08. u Hrvatskoj je u mjestu Novi Vinodolski održana razmjena mladih pod nazivom “Čuvaj, čisti, ponovno koristi-neka krene od mene”.
Glavni cilj projekta je povećanje ekološkog i odgovornog ponašanja učesnika. Odnosno kako koordinatorica programa Mladenka Ravenski navodi “cilj je podstaknuti mlade da shvate svoju zemlju kao kuću o kojoj treba brinuti, podsticati pozitivne stavove prema prirodi, izgrađivati pozitivan stav prema sebi i svojim sposobnostima, te osnažiti mlade s manje mogućnosti”.
Nosilac projekta je udruga udomitelja “Nada” iz Ivanca. Projekt je ostvaren u saradnji s partnerskim organizacijama: Humanitarno Udruženje Nemaca “Gerhard“ iz Srbije i Udruženje roditelja djece i omladine sa posebnim potrebama i invalidnih osoba “Sunce ” iz Bosne i Hercegovine. Projekt je finansiran iz sredstava programa Erasmus+ Evropske unije.
Glavni motiv za izgradnju partnerstva bio je osmišljavanje projekta na međunarodnom nivou radi unapređenja znanja i vještina u radu s mladima, promovisanju volonterizma i aktivnog angažmana mladih posebno mladih sa smanjenim mogućnostima, te podsticanje na dalju saradnju.
Zajednički problem svih je i ekološki problem kojem se u ovom projektu dao poseban značaj.
U projektu razmjene mladih učestvovalo je ukupno 60 mladih. Učesnici su došli iz različitih sredina, s različitim životnim pričama, odrasli u različitim kulturama i ekonomskim situacijama, no spojila ih je želja za sticanjem prijateljstava, učenjem i zabavom. Upravo su na taj način bile osmišljene sve aktivnosti i radionice na samoj razmjeni – da im se omogući sticanje dodatnih znanja i vještina kroz neformalan rad, druženje i zabavu navodi Slađana Popović Šipka jedna od voditeljica iz Bosne i Hercegovine.
Takođe, Popović Šipka navodi da osim stečenih različitih životnih, socijalnih i komunikacijskih vještina, mladi su ojačali svoje samopouzdanje, svjesniji su svojih mogućnosti, razvili su svijest o važnosti aktivnog uključivanja u zajednicu te su osnaženi za nošenje sa stresom i neprijatnim emocijama.
Isto tako, stekli su nova prijateljstva i povezali su se u čvrstu socijalnu mrežu i mrežu međusobne podrške. Organizacija ovakvih i sličnih projekata i iskorištavanje resursa koje nudi Evropska unija imaju široke mogućnosti.
Ovakvo ulaganje u znanje, vještine i kompetencije važno je za pojedince, organizacije, ali i za društvo u cjelini. Mladi se osposobljavaju da sami pridonose rješavanju problema, osiguravaju im se vještine koje su im danas nužno potrebne, a istovremeno im se omogućuje da imaju aktivnu ulogu u društvu.
Comments are closed