Revizori Glavne službe za reviziju javnog sektora Republike Srpske su tokom revizije finansijskih izvještaja Bolnice Gradiška dali negativno mišljenje.
Zapošljavanje bez saglasnosti Vlade RS, nezakonit obračun minulog rada i naknada za prekovremeni rad, kršenje Zakona o javnim nabavkama, samo su neke od zamjerki koje su revizori imali na njihov rad.
„Bolnica Gradiška je sa 27 izvršilaca zasnovala radni odnos na neodređeno vrijeme, bez saglasnosti Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS, što nije skladu sa Zaključkom Vlade RS od 28. januara 2015. godine“, navodi se u izvještaju.
Takođe, Bolnica Gradiška je zaključila i ugovore o djelu sa 20 izvršilaca za poslove dežurnog ljekara koji predstavljaju redovnu djelatnost ove zdravstvene ustanove, što nije u skladu sa Zakonom o radu.
„Rukovodiocima osnovnih i unutrašnjih organizacionih jedinica obračunato je uvećanje plata na njihovu osnovnu platu (do 20 odsto za rukovodioce osnovnih jedinica i pet odsto za rukovodioce unutrašnjih jedinica), a ne na prosjek njihovih organizacionih jedinica, što nije u skladu sa Zakonom o platama zaposlenih lica u javnim ustanovama u oblasti zdravstva RS“, još jedna je od zamjerki revizora.
U izvještaju je navedeno i da su akontacije za službeni put u inostranstvo isplaćivane na osnovu naloga, bez rješenja o odobravanju službenog puta, da su nalozi za službeni put neadekvatno popunjavani, te da priznavanje troškova upotrebe privatnog vozila u službene svrhe nije dokumentovano.
Nepravilnosti su utvrđene i kod sprovođenja javnih nabavki.
„Nabavka kiseonika u vrijednosti od 213.627 КM izvršena je bez sprovođenja postupka javne nabavke i zaključenog ugovora o javnoj nabavci“, piše u izvještaju.
Dodik se pravda komplikovanim zakonskim regulativana koje nisu sprovodive u nekim okolnostima
Nakon negativnog revizorskog izvještaja pozvali smo direktora Bolnice Gradiška, Rajka Dodika, koji je pojasnio da zdravstveni sistem poprilično neusklađen sa zakonskim regulativama i da zbog toga ispada da se određeni propisi krše.
“Evo kod Zakona o javnim nabavkama nigdje nemate to da vam se ne pojavi ni jedan ponuđač, kao što je nama bilo sa kiseonikom i sada nismo mi neka građevinska firma da možemo obustaviti radove. Ako nemamo kiseonika ljudi će nam umrijeti i onda se snalazimo kako znamo.”
Dodik je dodao i to da je sve manje ljekara na tržištu rada, pa se često angažuju ljekari u penziji, koje Bolnica zapošljava putem ugovora o djelu. Dodao je da će u budućnosti kadrovi biti veliki izazov, jer je to sada jedan od najvećih problema funkcionisanja ovog sektora.
“Mi smo se trudili da Bolnica funkcioniše i bude na usluzi 24 časa pacijentima. Da li su određene zakonske regulative usklađene sa radom Bolnice, ja mislim da nisu ali ponavljam da smo sve radili u interesu održivosti rada bolnice.”
/Capital/MM/
Comments are closed