Shopping cart

Mikro Mreža je najčitaniji portal u Gradišci. Saznajte najnovije informacije iz Gradiške, Srpca i Laktaša.

TnewsTnews
  • Home
  • Vijesti
  • U Vaspitno-popravnom domu Banjaluka mjesecima nema ni jednog štićenika
Društvo

U Vaspitno-popravnom domu Banjaluka mjesecima nema ni jednog štićenika

5

U Vaspitno-popravnom domu, koji funkcioniše u okviru Kazneno popravnog zavoda Banjaluka od aprila mjeseca nema niti jednog štićenika. Ova informacija je potvrđena Micro mreži upravo iz ove institucije.

Kako su nam saopštili iz Kazneno-popravnog zavoda, 10.04.2023. godine je otpušten posljednji štićenik i od tada do današnjeg dana, što je više od četiri mjeseca nema novih štićenika. Iz KPZ-a Banjaluka se pravdaju da određivanje vaspitne mjere “Upućivanje u Vaspitno-popravni dom” nije njihova nadležnost, te da je to posljednja, odnosno najteža mjera koju sudovi donose.

Stručnjaci upozoravaju da je ovaj podatak zabrinjavajući zbog činjenice da je u BiH uočen porast broj krivičnih djela kod maloljetnika. Profesor kriminalističke psihologije i bivši istražitelj, Sandi Dizdarević, ističe da sve ovo utiče motivirajuće na maloljetnike koji se upuste u kriminal.

“Broj krivičnih djela koje počine maloljetnici su u porastu na području Bosne i Hercegovine ali ono što je zabrinjavajuće je visoka tamna brojka otkrivanja maloljetnika koji čine krivična djela. Uzrok svemu su policijski istražitelji koji nisu adekvatno obučeni za ovaj posao. Drugi segment je sam policijski rad, pa da uprostim, danas imate policajce koji rade iz automobila i kancelarije. Kada sve ovo sagledamo ovo motivirajuće utiče na maloljetnike koji čine krivična djela.”

Navode Dizdarevića potvrđuju i podaci Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske, koji kažu da su tokom 2022. godine policijski službenici MUP-a nadležnim tužilaštvima podnijeli izvještaj protiv 158 maljoljetnih lica. U 2023. godini se do maja mjeseca ovaj broj popeo na 79, odnosno, nije prošlo ni pola godine a već smo na polovini prošlogodišnje brojke, kako pokazuju podaci MUP-a Srpske.

Zabrnjiavajući podaci izgleda ne brinu sudove i tužilaštva, od kojih još nismo uspjeli dobiti odgovore na ova pitanja.

Ako se vratimo na Vaspitno-popravni zavod Banjaluka, iako nema štićenika u ovoj ustanovi radi šest ljudi. Postavlja se pitanje šta ovih šest ljudi radi ako nema štićenika, gdje smo iz pomenute ustanove dobili odgovor da oni rade sa drugim službama u KPZ Banjaluka i drugim institucijama koje se bave ovom populacijom.

Donirajte i podržite rad portala Micro Mreža.

Comments are closed

Pročitajte...