Prema podacima Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske na području Gradiške 35.725 građana je zdravstveno osigurano, dok njih 2.800 zbog neuplaćenih doprinosa nema zdravstveno osigranje.
Od ukupnog broja osiguranika, oko 7.000 osiguranika su članovi porodice, koji su na zdravstveno osiguranje prijavljeni preko nosioca osiguranja i koji na osnovu solidarnosti zdravstvenog osiguranja imaju pravo na zdravstvenu zaštitu, a za njih se ne uplaćuju doprinosi posebno. Doprinosi se uplaćuju samo za nosioca osiguranja, a preko njega mogu da budu prijavljeni i uži članovi porodice (partner, djeca) ukoliko nemaju nijedan drugi osnov.
Kada je riječ o broju građana koji ne mogu da ostvari pravo na zdravstvenu zaštitu, jer im nisu uplaćeni doprinosi za zdravstveno osiguranje, na području grada Gradiška ih je trenutno šest odsto, odnosno, kako smo i rekli u uvodu oko 2.800, s obzirom da se ova brojka konstantno mijenja.
Iz Fonda podsjećaju da prema Zakonu o obaveznom zdravstvenom osiguranju osigurano lice je ono koje je na jedan od zakonom predviđenih osnova prijavljeno na osiguranje i za koje se redovno uplaćuju doprinosi – bez izuzetka. FZO RS u skladu sa važećim propisima, radniku kada poslodavac uplati doprinose za zdravstveno osiguranje odobrava pravo na osiguranje dva mjeseca od posljednje uplate doprinosa, pod uslovom da redovno izmiruju svoje zakonske obaveze.
Zakonom o doprinosima je precizirano da obaveze po osnovu doprinosa nastaju onog momenta kada se isplati plata radnicima za mjesec koji je prijavio, što znači da je poslodavac dužan da prilikom isplate plate, uplati i doprinose ili eventualno do kraja mjeseca od momenta kada je uplatio platu. Isto tako, zakon je definisao da u slučaju da poslodavac uopšte ne isplati platu za mjesec koji je prijavio, dužan je da u roku od 60 dana uplati doprinose.
“Za vrijeme vanredne situacije u Republici Srpskoj koja je trajala oko tri godine (od 13.marta 2020. do kraja maja 2023. godine) finansirana je zdravstvene zaštita za sve građane, i osigurane i neosigurane, za šta je trošak iznosio više od 150 miliona КM. Uprkos tome što je zdravstvena zaštita bila dostupna svim građanima u javnim zdravstvenim ustanovama, konstantno smo pozivali građane da regulišu svoj status osiguranja i da se ne oslanjaju na vanrednu situaciju, kako ne bi ostali bez prava iz zdravstvenog osiguranja po okončanju vanredne situacije”, naveli su iz FZO RS.
Takođe, u više navrata je iz FZO RS ukazivano da to što i neosigurani imaju zdravstvenu zaštitu ne znači da poslodavci ne treba da izvršavaju svoje zakonske obaveze i da plaćaju doprinose. Uprkos apelima, evidentno je da je u toku vanredne situacije došlo do opuštanja i da mnogi poslodavci nisu na vrijeme izmirali svoju zakonsku obavezu – uplatu doprinosa.
Isto tako FZO RS je putem svoje internet stranice u linku „E servis“ omogućio građanima da u svakom trenutku mogu da provjere svoj status osiguranja, odnosno da li se za njih uplaćuju doprinosi. To je, upravo, omogućeno iz razloga da se radnici pravovremeno informiše u vezi svog zdravstvenog osiguranja i da u slučaju negativnog statusa osiguranja kod svog poslodavca provjere o čemu se radi.
“Svima u društvu bi trebao da bude zajednički interes da se poštuju zakonske obaveze, a ne da se blagonaklono odnosimo prema neplaćanju doprinosa i da se istovremeno od Fonda očekuje da krši Zakon i finansira zdravstvenu zaštitu i neosiguranih građana i to iz prihoda onih koji su doprinose uredno plaćali. Svaki radnik kome poslodavac ne uplaćuje doprinose koje je zaradio to može da prijavi nadležnim organima, jer je neplaćanje doprinosa krivično djelo, kao i Poreskoj upravi u čijoj je nadležnosti kontrola i naplata doprinosa”, zaključili su iz FZO RS.
Građani koji još nemaju zdravstveno osiguranje treba da posjete nadležne poslovnice Fonda kako bi regulisali svoj status. Fond je nedavno objavio i deset vodiča kroz prava iz zdravstvenog osiguranja kako bi građani na jednom mjestu imali sve neophodne informacije. Između ostalih, obrađen je i vodič kako do zdravstvenog osiguranja koji je dostupan na našoj internet stranici na ovom linku.
Comments are closed