Podaci Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Republike Srpske pokazuju da je najveće prekoračenje dozvoljene brzine stacionarnim radarskim sistemom zabilježeno na magistralnom putu M1-101 u Zalužanima, gdje je zabilježena brzina od 160 kilometara na čas, pri ograničenju od 100.
U MUP-u kažu da je u Banjaluci radarskim stacionarnim sistemom evidentirano skoro 140.000 prekršaja.
”Stacionarni radarski sistemi na području Banjaluke su od 1. septembra prošle godine do 31. marta ove godine evidentirali 139.585 prekršaja prekoračenja dozvoljene brzine”, naveli su u MUP-u za ”Glas Srpske”.
Podaci pokazuju da je stacionarni radarski sistem u Laktašima u prosjeku dnevno bilježio 47 prekršaja bahatih vozača.
”Na području Laktaša stacionarni radarski sistem je od 1. februara, kada je stavljen u funkciju, do 31. marta evidentirao 2.821 prekršaj prekoračenja dozvoljene brzine”, naveli su iz MUP-a.
Kako ističu, stacionarni radarski sistem na području opštine Prnjavor od 15. februara, kada je stavljen u funkciju, do 31. marta evidentirao je 2.538 prekršaja prekoračenja dozvoljene brzine.
Dodali su da stacionarni radarski sistemi bilježe prekršaje prekoračenja dozvoljene brzine, a na dvije lokacije bilježe i prolazak kroz crveno svjetlo. Takođe, za vozače koji su počinili navedene prekršaje sistem evidentira i prekršaje vožnje neregistrovanog vozila, upravljanje vozilom prije sticanja prava na upravljanje i slično.
Vršilac dužnosti zamjenika direktora Agencije za bezbjednost saobraćaja RS Milija Radović rekao je da svako prekoračenje brzine, a pogotovo ekstremno gdje je dozvoljena brzina 100 kilometara na čas, a vozač se kretao 160, nosi sa sobom ogroman rizik za velike posljedice.
”Potrebno je imati u vidu da na brzom putu na kojem je bio taj radar geometrijski elementi puta dozvoljavaju kretanje brzinom do 100 kilometara na čas, a ako se krećete brzinama koje nisu predviđene, postoji značajno veći rizik od nastanka saobraćajne nesreće, poput slijetanja sa kolovoza i udara u drugo vozilo. Brzina je upravo i najčešći uzrok saobraćajnih nesreća sa poginulim i teško povrijeđenim licima, ali i uzrok skoro svih saobraćajnih nesreća”, rekao je Radović.
Postavljanjem radarskih sistema, kako kaže, značajno se utiče na veći stepen poštovanja ograničenja brzine kretanja.
”Svi smo mi različiti, na nekoga strah od kazne utiče, na nekoga ne, i uvijek postoji dio vozača koji ne poštuje mjere. I za takve vozače koji i dalje voze i na koje ništa ne utiče je dobra mjera oduzimanje vozila, koje preduzima MUP Srpske”, rekao je Radović.
Objasnio je da obično najveći broj prekršaja bude u prvoj godini kada se postavi radar, a kasnije, kada vozačima počnu stizati kazne, onda se polako disciplinuju i broj prekršaja opada.
”Neće se on nikada smanjiti da bude nula, ali on varira tokom godine. Najviše prekršaja bude u julu i avgustu, kada naši ljudi dođu iz zapadnih zemalja, pa ili nemaju informaciju gdje se radari nalaze ili ih nije briga što su tu”, rekao je Radović. Dodao je da bez obzira na to koliko se građani ljute kada im dođe kazna, to spasava ljudske živote od teških povreda, a na kraju i onog najgoreg.
Upozorenje
Milija Radović kaže da prema zakonskim propisima nije obavezno postavljanje saobraćajnog znaka koji upozorava da se nailazi na radar.
”To bi bilo isto kao kada bi na svakom rafu u prodavnicama stajalo upozorenje da je zabranjeno krasti. Svi znamo da postoje znakovi ograničenja i da se moramo voditi po njima, isto kao što u prodavnici ništa ne smijemo ukrasti iako to nigdje ne piše”, rekao je Radović.
/MM/Glas Srpske/
Comments are closed