Shopping cart

Mikro Mreža je najčitaniji portal u Gradišci. Saznajte najnovije informacije iz Gradiške, Srpca i Laktaša.

TnewsTnews
  • Home
  • Vijesti
  • Od 1. februara nova pravila za putovanja unutar EU, ovo su najvažnije promjene
Region & Svijet

Od 1. februara nova pravila za putovanja unutar EU, ovo su najvažnije promjene

5

Evropski savjet danas je usvojilo preporuku o koordinisanom pristupu za olakšavanje sigurnog, slobodnog kretanja tokom pandemije kovida 19.

Prema najnovijoj preporuci, putnici koji posjeduju važeću kovid potvrdu ne bi trebalo da budu dodatno ograničeni u slobodnom kretanju, odnosno ne bi trebalo da budu obavezni testirati se prilikom ulaska u države članice. Nova pravila vrijediće od 1. februara, a istog dana na snagu će stupiti i akt kojim se trajanje potvrda o vakcinaciji za potrebe putovanja unutar EU određuje na devet mjeseci (270 dana), prenosi Index.

Saopštenje Savjeta:

* Važeća EU kovid potvrda uključuje:

Potvrdu o vakcinaciji za vakcinu odobrenu na evropskom nivou ako je prošlo najmanje 14 dana i ne više od 270 dana od posljednje doze primarne serije vakcinacije ili ako je osoba primila dopunsku dozu. Države članice takođe mogu prihvatiti potvrde o vakcinaciji za vakcine koja su odobrila nacionalna tijela ili SZO.

* Negativan rezultat PCR testa dobijen najviše 72 sata prije putovanja ili negativan brzi antigenski test dobijen ne više od 24 sata prije putovanja.

* Potvrdu o oporavku koja pokazuje da nije prošlo više od 180 dana od datuma prvog pozitivnog rezultata testa.

* Od osoba koje ne posjeduju EU kovid potvrdu moglo bi se zahtijevati da se podvrgnu testiranju prije ili najkasnije 24 sata nakon dolaska. Putnici s osnovnom funkcijom ili potrebama, prekogranični putnici i djeca mlađa od 12 godina trebalo bi da budu izuzeti od ovog zahtjeva.

Nova korona-karta

Evropski centar za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC) trebalo bi da nastavi objavljivati ​​kartu regija država članica s naznakom potencijalnog rizika od infekcije prema sistemu semafora (zelena, narandžasta, crvena, tamnocrvena).

Karta bi trebali da se temelji na stopi prijavljivanja slučajeva za 14 dana, stopi vakcinacije i stopi testiranja. Na osnovu ove karte, države članice trebalo bi da primjenjuju ​​mjere u pogledu putovanja u i iz tamnocrvenih područja, gdje virus cirkuliše na vrlo visokim nivoima.

Posebno bi trebalo obeshrabriti sva putovanja koja nisu neophodna i zahtijevati od osoba koje dolaze iz tih područja koje nemaju potvrdu o vakcinaciji ili oporavku da se podvrgnu testu prije odlaska i da se nakon dolaska smjeste u karantin.

Kočnica u nuždi

Prema novoj preporuci, pojačana je “kočnica u nuždi” za odgovor na pojavu novih varijanti zabrinutosti ili interesa. Kada država članica nametne ograničenja kao odgovor na pojavu nove varijante, Savjet bi, u bliskoj saradnji s Komisijom i uz podršku ECDC-a, trebalo da razmotri situaciju. Komisija, na osnovu redovne procjene novih dokaza o varijantama, takođe može predložiti raspravu unutar Savjeta.

Tokom rasprave Komisija bi mogla da predloži da se Savjet dogovori o koordinisanom pristupu u pogledu putovanja iz dotičnih područja. Svaku situaciju koja rezultira donošenjem mjera treba redovno preispitivati.

UNWTO i ECTAA: Ograničenja putovanja ne funkcionišu

Svjetska turistička organizacija (UNWTO) i Evropsko udruženje putničkih agencija i tur-operatora (ECTAA) upozorili su u utorak da ograničenja putovanja ne funkcionišu i ne pridonose nikome, tražeći ukidanje ili ublažavanje tih mjera.

Iz UNWTO-a u saopštenju pozdravljaju i poziv “sestrinske” UN-ove Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) da se ograničenja putovanja ukinu ili ublaže, napominjući kako se SZO poziva na nove dokaze o porastu i širenju omikron varijante virusa.

“Ograničenja putovanja nisu samo neučinkovita nego i kontraproduktivna. Takve su mjere tek neznatno pridonijele zaustavljanju širenja novih varijanti virusa, a prouzrokovale su društvenu i ekonomsku štetu, najviše u zemljama u razvoju”, ističu iz UNWTO-a, koji se sve vrijeme pandemije protivi opštim ograničenjima putovanja, smatrajući da to može “obeshrabriti transparentno i brzo izvještavanje o novonastalim varijantama”.

Boljim rješenjem vide dodatne mjere za ublažavanja tih ograničenja, uključujući, ali ne ograničavajući ih samo na testiranje, izolacije, karantina i vakcinaciju, koje bi sve i uvijek trebalo da se temelje na dokazima i prilagode promjenjivim okolnostima. S te strane, ne slažu se ni s mjerom da vakcinacija bude jedini uslov za dobrodošlicu turistima.

“Kada je riječ o zaustavljanju širenja novih varijanti virusa, ograničenja putovanja jednostavno nisu učinkovita. Zapravo, presijecanjem ‘životnog pojasa’ turizma, opšta ograničenja donose više štete nego koristi, posebno u destinacijama koje povezuju međunarodne turiste zbog poslova, ekonomske dobrobiti i održivih promjena”, poručio je glavni sekretar UNWTO-a Zurab Pololikashvili.

ECTAA: Putna i turistička udruženja pozivaju države članice EU na usklađivanje pravila putovanja

Iz ECTAA su u utorak zajedno sa putnim udruženjima iz EU poručili da je putnicima i poslovnim ljudima potreban stabilan i koherentan evropski okvir za ponovno pokretanje putovanja i sigurnu pripremu za proljeće, uz poziv državama članicama EU na usklađivanje pravila putovanja.

Osvrću se pritom na porast zaraženih i širenje novih varijanti virusa u posljednjih nekoliko sedmica u Evropi te najave iz Evropske komisije iz decembra 2021. da će EU digitalni kovid sertifikat (DCC) vrijediti devet mjeseci bez dopunske vakcine, a što su neke zemlje EU već “prekršile”, odnosno Francuska, Italija, Danska i Malta skratile su valjanost kovid propusnica za vakcinaciju za nacionalnu upotrebu na do sedam ili tri mjeseca.

“Niz zemalja takođe je uveo i dodatne zahtjeve za testiranje koji se primjenjuju na vakcinisane/preboljele putnike iz EU, što je protivno trenutnim preporukama. To zabrinjava putna i turistička udruženja u Europi”, naglašavaju iz ECTAA.

Navode i kako podržavaju Evropsku komisiju prema kojoj je usklađeno razdoblje valjanosti kovid potvrda nužno za sigurno slobodno kretanje i koordinaciju na nivo EU te preporučuje članicama da primijene isto razdoblje valjanosti potvrda za putovanja unutar EU i na nacionalnom nivou.

Ali, nova odstupanja zabrinjavaju, zbog čega bi se, smatraju u tim udruženjima, države članice trebalo da usklade tako da putovanja između država članica budu moguća pod jednakim uslovima širom EU u svakom trenutku, a ne da njih nekoliko nastavlja djelovati jednostrano, usvajajući različito razdoblje valjanosti kovid potvrda, kao i različita pravila u vezi s djecom i mlađima od 18 godina.

“Te nedosljednosti će direktno uticati na porodice koje žele putovati u zimi i na proljeće, a pogađaju i pojedinačne putnike i kompanije za planiranje budućih putovanja i rezervacije za odmor, koje su trenutno i u saobraćaju i u turizmu još uvijek i više od 30 posto ispod nivoa iz 2021. godine”, upozoravaju iz ECTAA.

I oni se pozivaju na objave SZO-a koji naglašava neuspjeh ograničenja putovanja u međunarodnom širenju omikrona, poručuju da se tim ograničenjima ugrožava sigurno i slobodno kretanje u EU te pozivaju vlade da prestanu odstupati i da obezbijede jasan i usklađen proces na evropskom nivou.

“Sada je i više nego do sada potrebna koordinacija između nacionalnih vlada kako bi se obezbijedila jasna, sigurna i dosljedna pravila te podržalo povjerenje putnika, spasila predstojeća ljetna sezona i u konačnici obezbijedio privredni oporavak, u čemu je turizam vrlo važan”, zaključuju iz ECTAA.


Pratite ”Micro mrežu”:
    

Donirajte i podržite rad portala Micro Mreža.

Comments are closed

Pročitajte...