Prihvatilište za pse u Gradišci, može poslužiti kao primjer adekvatnog i stručnog rada sa psima lutalicama na području ove lokalne zajednice.
Opština Gradiška je 2008. godine oformila higijeničarsku službu i prihvatilište za pse pri KP ̎ Gradska čistoća” a.d. Gradiška, koji se dijelom finansira iz budžeta grada ali i drugih vidova finansiranja (poklona, donacija). Kada je u pitanju broj zaposlenih, certifikovanih i obučenih radnika, njih je troje, uz svu potrebnu logističku opremu (hvataljke, zamke i dr.), kao i dva vozila.
Rad higijeničarske službe se zasniva na pozivu i dojavi građana, na zahtjev službenih lica (veterinarski inspektor i komunalna policija) koji su ujedno imaju i funkciju nadzora.
Kako kaže direktorica KP “Gradska čistoća”, Renata Obradović Popović, posao zbrinjavanja pasa lutalica nije ni malo lak ali iz ovog komunalnog preduzeća na sve načine pokušavaju da reaguju na pozive građana.
“Posjedujemo prihvatilište kapaciteta 30 pasa, uspjeli smo uspostaviti sistem kontrole i evidencije. Imamo ugovor sa veterinarskom stanicom Vukvet, koja vrši kontrolu i zdravstvene preglede pasa koji se nalaze u prihvatilištu i s njima imamo jako dobru suradnju. U proteklih 12 mjeseci imali smo 2487 intervencija, 307 obrada pasa čipovanjem, kastriranjem tj. Sterilizacijom i te pse smo udomili. Prikupili smo 143 štenca koja su veterinarski obrađena i prevežena u azil “SOS šapica” u Lamincima. Imali smo 44 eutanazije, udomili smo tri psa, te smo sa naših gradskih i magistralnih puteva pokupili 261 leš pasa, mačaka i drugih životinja. Od ukupnog broja uhvaćenih pasa, njih osam smo vratili vlasnicima.”
Obradovićeva ne krije zadovoljstvo kada je u pitanju rad na ovom polju, dodajući da problem na našim prostorima ne prave psi lutalice nego vlasnički psi.
“Mi spadamo u sam vrh gradova u BiH koji ima najveći broj registrovanih pasa u bazi podataka te udomljenih pasa. Zahvaljujući “SOS šapici” i gospođi Daliborki Čolić uspjeli smo da u proteklih 7 godina izvezemo i udomimo 1700 pasa što je odličan rezultat, jer bi ti psi bili na našim ulicama u gradu, prigradskim naseljima i u selima. Problem na našim prostorima ne prave psi lutalice nego vlasnički psi, što znači da moramo početi vršiti promociju odgovornog vlasništva i tako smanjiti broj pasa lutalica. Da bi ovu kontrolu uspostavili moramo što više vršiti edukacije i preventivno djelovati kroz rad i edukaciju sa najmlađim tj. djecom u školama i preko medija apelovati na građane da budu odgovorni za svoje kužne ljubimce.”
Gradska uprava grada Gradiška je u saradnji sa predsjedništvom fondacije ̎Dog trust ̎ potpisala ugovor o suradnji putem koje se vrši besplatna sterilizacija, kastracija i čipovanje pasa lutalica i vlasničkih pasa. U periodu od 2018. do 2022. godine obrađeno je oko 1500 pasa, te su svi psi evidentirani u bazi podataka.
U Gradskoj čistoći zaključuju da je ekologija pasa povezana sa ljudskim aktivnostima, a kontrola populacije mora biti povezana sa promjenama u ljudskom ponašanju da bi imali efekta. Vodeći princip u radu prihvatilišta za pse je promocija odgovornog vlasništva koja može značajno smanjiti broj pasa lutalica i pojavu zoonoza.
Ukoliko smatrate da postoji određen problem sa psima, bilo lutalicama ili vlasničkim psima u svako vrijeme možete pozvati šefa higijeničarske službe Sašu Obradovića 065/512-207.
Comments are closed