Nakon probijenog zakonskog roka, ministar privrede i preduzetništva RS Vjekoslav Petričević donio je pravilnik na osnovu kojeg će poslodavci koji su tokom prethodnih šest mjeseci povećali plate radnicima moći da traže podsticaj, odnosno vraćanje dijela doprinosa.
Zakon o podsticajima u privredi RS donesen je kako bi se podstakao privredni ambijent i rast plata u Srpskoj i propisuje da će firme koje povećaju plate radnicima imati pravo na podsticaj, odnosno povrat do 70 odsto od plaćenih doprinosa na povećanje plate.
Portal CAPITAL objavio je da Vlada Srpske krši Zakon o podsticajima jer nije donijela neophodne podzakonske akte za sprovođenje tog Zakona iako je Narodna skupština RS zakonski obavezala da to uradi do 1. oktobra.
Nakon toga ministar privrede i preduzetništva donosi Pravilnik o postupku dodjele podsticaja za povećanje plate radnika.
Pravilnikom se propisuju način podnošenja zahtjeva za podsticaj za povećanje plate radnika, kao i druga pitanja od značaja za dobijanje podsticaja.
Pravilnikom, koji je stupio na snagu, je uređena i situacija kada radnik promijeni prebivalište, kao i način na koji firme podnose zahtjeve za podsticaj.
Pravilnik propisuje da pravo na podsticaj za povećanje plate radnika imaju privredni subjekti koji su registrovani zaključno sa martom 2019. godine.
„Privredni subjekt ima pravo na podsticaj za radnike koji su bez prekida prijavljeni u Jedinstveni sistem registracije, kontrole i naplate doprinosa najkasnije od marta 2019. godine, te do određenog mjeseca u obračunskom periodu za koji se podnosi zahtjev za podsticaj“, navedeno je u Pravilniku.
Posebni uslov u vezi sa višim iznosom plate podrazumijeva da je radniku od momenta povećanja plate isplaćena viša plata za jedan ili više mjeseci obračunskog perioda u odnosu na početni iznos plate.
„Ako radniku prestane radni odnos, privredni subjekt ima pravo na podsticaj za mjesece obračunskog perioda u kojima je taj radnik bio u radnom odnosu i u kojima je isplaćena viša plata u odnosu na početni iznos plate“, definisano je.
ŠTA PRAVILNIK PROPISUJE POGLEDAJTE U NASTAVKU:
PRAVILNIK SA PRATEĆIM OBRASCEM DOSTUPAN JE OVDJE.
/capital.ba/
Comments are closed