Shopping cart

Mikro Mreža je najčitaniji portal u Gradišci. Saznajte najnovije informacije iz Gradiške, Srpca i Laktaša.

TnewsTnews
Društvo

Murali unijeli svježinu u srce grada

4

Mladi, akademski slikari Milan Jožić i Nenad Balta oslikali su motive Gradiške u prošlosti na zidovima stambene zgrade u centru grada i na savskom mostu. Prvi murali unijeli su svježinu u gradu na Savi, gdje najveći dio fasada i drugih površina stambenih i poslovnih zgrada djeluje monotono i zapušteno. Inicijator slikanja na zidovima je “Zavičajni muzej”.

U ovoj ustanovi odlučni su da slikanjem, izradom spomen-česmi, statua i bista znamenitim ličnostima te filmovima, knjigama o prošlosti Gradiške i arheološkim otkrićima ukažu na važnost ovog kraja. Izradu murala koji simboliše prirodni ambijent, društveni život i istorijsko naslijeđe pomogla je gradska uprava.

Slika na zidu u Vidovdanskoj ulici, motiv jabuke u ruci jasno govori o nama, o kraju gdje se proizvodi voće. Prikazali smo i starine, drevne zgrade ali i nove građevine, spomenike, sadašnjost Gradiške. Sve to se prepliće gradeći jedinstven motiv koji nas je inspirisao da uradimo mural. Vjerujem, na osnovu prvih reakcija stanovništva, da se naš rad dopao i njima, da su u tome prepoznali poruku koju smo poslali – kazao je slikar Milan Jožić.

Slikar Nenad Balta kaže da su ljetos, izradom motiva Gradiške u prošlosti na  savskom mostu, na površini koja je bila zapuštena, shvatili da njihov rad ima podršku. -To je bio prvi i važan ispit za sve nas. Uredili smo prolaz ispod mosta na svojstven način. Na toj površini su slike Gradiške koje više nema u stvarnosti jer pripada davnoj prošlosti. Slikama smo sačuvali uspomenu na savske obale, rijeku, mostove, objekte…To nam je bio putokaz da idemo dalje – kazao nam je Balta.

On ističe da je prvi mural na velikoj površini, od 130 kvadrata stambene zgrade u Vidovdanskoj ulici, za njih predstavljao veliki izazov i važno umjetničko djelo. Balti i Jožiću u ovom poslu pomagao je i njihov kolega, takođe akademski slikar Aleksandar Obrenović.

-Nastojali smo na dva mjesta, na mostu i stambenoj zgradi prikazati značajne gradiške simbole, ali u modernijem stilu. Kada smo birali boje, nastojali smo da se uklope. Pošto je zgrada visoka, htjeli smo da bude u skladu sa nebom. Ruke koje drže jabuku su jačih, izražajnijih  boja kako bi privukle pažnju prolaznika, u čemu smo i uspjeli – rekao je Obrenović objašnjavajući poruku murala u Gradiški, na mjestu koje je veoma vidljivo.

Bojan Vujinović, direktor “Zavičajnog muzeja” Gradiška kaže da murali predstavljaju dio poslova koje je zacrtala ova ustanova. -Muralima želimo dati novu dimenziju centru grada, učiniti ga modernijim, u skladu sa mjestima u regionu. Takođe, primjetne su i druge promjene koje će Gradiški dati drugačiji smisao, naglasiti vrijednosti koje posjedujemo. Ključno je nekoliko faktora, spremnost mladih umjetnika na saradnju, podrška gradske uprave i ideje naše ali i drugih ustanova kulture – kazao je Vujinović.

On je podsjetio da je u toku izgradnja trga posvećenog Čubrilovićima, znamenitoj gradiškoj porodici, na kojem će biti postavljena statua Veljka Čubrilovića. Takođe je u toku snimanje dokumentarno-igranog filma o Veljku Čubriloviću.

U gradskom parku uskoro će biti završena gradnja spomen-česme posvećene Diani Budisavljević koja je u Drugom svjetskom ratu spasavala djecu sa Kozare. Objavljeno je i nekoliko knjiga o prošlosti Gradiške autora Bojana Vujčića, istoričara i kustosa u “Zavičajnom muzeju”.

Zidno slikarstvo

Zidno slikarstvo ili mural je svaka vrsta slikanja na površini zida ili drugoj velikoj trajnoj podlozi. Nekada su zidne slike imale veliku važnost, ne samo kao ukrašavanje vjerskih i stambenih prostorija, nego i kao iskaz bogatstva i pokroviteljstva. To je najstariji oblik slikarstva koji se javio prije 31.500 godina, u vrijeme Paleolitičke umjetnosti, na zidovima špilja u kojima su obitavali prvi ljudi. Slikane su prskanjem boje pljuvanjem ili primitivnim četkama od rascijepljenih grana s prirodnim pigmentima iz okoline, pomiješanima sa životinjskom mašću. Obrisi su tamni, a ponekad je iskorištena i sama forma zida, udubljenja i ispupčenja, za likovno oblikovanje životinja.

/Srpskainfo/

Donirajte i podržite rad portala Micro Mreža.

Comments are closed

Pročitajte...