Impozantni čamac s lokaliteta Donja Dolina kod Gradiške otkriven je 1904. godine. Izdubljen je iz hrastovog stabla, dobro istesan, a njegova dužina iznosi nevjerovatnih 12, 28 metara.
Sam proces iskopavanja i transporta u Zemaljski muzej Bosne i Hercegovine bio je iznimno težak, najviše zbog činjenice da je jednim krajem bio okrenut prema rijeci i to pod nasipom, koji je formiran u toku istraživanja da bi se lokalitet zaštitio od plavljenja.
U procesu iskopavanja otkrilo se da je čamac prelomljen na dužini od 9 metara, te je on u suštini i dignut iz zemlje u dva dijela. Nakon osiguravanja i učvršćivanja, prebačen je na posebno napravljeni splav kojim je odvezen do Sijekovca, a nakon toga željeznicom u Sarajevo.
Po njegovom dopremanju u Zemaljski muzej Bosne i Hercegovine čamac je konzerviran uobičajenom tehnikom za to vrijeme: radi zaštite i konsolidacije materijala premazan je karboleinumom, fragmenti su ankerisani a njihovi spojevi su plombirani.
Ponovna konzervacija i restauracija čamca započeta je 2017. godine. Izrađena je detaljna dokumentacija i mapiranje svih fragmenata, fotogrametrijsko i rendgensko snimanje predmeta kako bi se utvrdilo njegovo zatečeno stanje.
Prilikom hemijskog i mehaničkog čišćenja čamca i uklanjanja plombi, rastavljen je na dužini od 9 metara, kako je i pronađen, te na još 25 manjih fragmenata koji su pri prvoj konzervaciji bili ankerisani i plombirani.
Trenutno je toku dodatno čišćenje fragmenata i njihovo postavljanje na odgovarajuće pozicije ankerisanjem te zamjena starih plombi novim od savremenih materijala.
Video pogledajte OVDJE.
/Zemaljski muzej Bosne i Hercegovine/
Comments are closed