Shopping cart

Mikro Mreža je najčitaniji portal u Gradišci. Saznajte najnovije informacije iz Gradiške, Srpca i Laktaša.

TnewsTnews
Moj stav

Pratite li formulu 1 i nakon Šumahera?

3

Da li i dalje svojoj djeci govorite da su brzi kao Šumaher?

U svakom dječačkom odrastanju, nezaobilazan faktor su lopta i autići. Da, autići mali na guranje, pa oni što ih povučeš nazad a oni idu naprijed, pa oni na daljinski, još ako ti neko pokloni neki gdje se mogu vrata otvoriti, dječijoj sreći onda nema kraja.

Autići- simbol dječačkog odrastanja

Moje upoznavanje sa autićima počelo je kada i sa sportom. Iako su mnogi imali satelitsku antenu i gledanje njemačkih programa koristili za učenje jezika uz pomoć crtića, mene to tada nije zanimalo kao ni učenje nešto složenijih stvari o automobilima. Za mene je već od sedme godine postojao samo jedan strani tv program, Eurosport. Reći će neki, pa mogao si i tako učiti njemački, ali mene je interesovalo samo ono vizuelno.

Brz si kao Šumaher

Međutim, kao djetetu svaka auta su ista i kada ih gledaš, gledaš samo ko je brži, to je jedina razlika. A kada pitaš starije, ko je najbrži, oni kažu Šumaher. A šta vozi taj Šumaher? Vozi formulu 1.
U smoru dosadnih svakodnevnih auta po cesti i autića među igračkama, formula se učini kao nešto potpuno drugačije. Samim tim, što svi pričaju o njoj, svi znaju za nju, ali je niko ne može vidjeti po cestama gdje prolazi obični svijet.

F1, HRT2, Ivica Blažičko

I tako nekad sa devet godina poče moje prvo praćenje formule 1. Ali, umjesto Eurosporta, daljinski je bio redovno prebacivan na HRT 2. Subota je bila dan za kvalifikacije, a nedjelja, F1, uvijek emotivni Ivica Blažičko i uživanje uz najbrži cirkus na svijetu.

Te sezone, 2004. svoju posljednju titulu je osvojio Mihael Šumaher. Nisam bio njegov navijač, jer su svi pričali o njemu, a ja nisam volio sportiste koji konstantno dominiraju, malo promjene bi svakako osvježilo takmičenje.

Tada sam tek upoznavao vozače, stariji su mi pričali o Ajrtonu Seni, Miki Hakinenu, preko Nadrealista sam saznao za Pikea i Alena Prosta, dok sam na časovim srpskog u osnovnoj školi upoznao Nikija Laudu. Znate, kod nas ljudi iz određenih krajeva umjesto “nikakav”, govore “niki”, pa ih je nastavnica zvala “Niki Lauda.”

Sinsajm muzej, NjemačkaAuto sam birao po boji

Sezonu poslije sam navijao za Reno, iz razloga što mi se mnogo svidjela boja auta, žuto-plava. Navijalo se za Fernanda Alonsa i Đankarla Fisikelu. I konačno je Šumaher “srušen”, Alonso je osvojio svoju prvu titulu. Međutim, svakve gluposti, koje muče jednog desetogodišnjaka se nauče uz pomoć gledanja sporta.

Npr. šampanjac kada se mućka, otvara se pod velikim pritiskom, zato oni špricaju jedni druge, a ja mislio neko im dao šlauf pa se kupaju međusobno.
Taktovi himne Španije su naučeni uz pomoć Fernanda Alonsa, ali nije tekst, jer su po tome slični Bosni, nemaju ga.

Poznavanje F1 je za mene bilo sve šire, bar što se tiče vozača i timova, a sljedeću sezonu Alonso je ponovo u fotofinišu dobio Šumahera i osvojio svoju drugu titulu.

Jesi gledao juče formule?

Godina 2007. je u svijetu formule 1 sigurno najbolja što sam u životu gledao, ako ne najbolja, onda je najinteresantnija svakako. Pa čovječe, ne znam kada se posljednji put desilo da su tri vozača u posljednjoj trci bili konkurenti za titulu, a na kraju osvoji onaj sa najmanje šansi.

Pred posljednju vožnju u Brazilu prvi je bio tada veoma mladi Luis Hamilton (Meklaren Mercedes) sa 107 bodova, sa njim u timu od te godine bio i Alonso (103), a najmanje šanse su davane “kišnom čovjeku” iz Ferarija, Kimiju Raikonenu.
Čudo se dešava, Kimi prvi, Alonso treći, a Hamilton sedmi, za nevjerovatan konačni poredak na kraju (Raikonen 110, Alonso 109, Hamilton 109). Čovječe, šta su ti Finci, nisu neka sportska nacija, ali svaki šampion postane omiljen među narodom. Hakinen, Ahonen, Jari Litmanen, Mati Nikenen i sada Kimi Raikonen.
Bila je to do sada jedina titula za Raikonena, jer godina 2008. je bila rezervisana za najmlađeg, a kakvu je priču mogla napraviti da nije bilo jednog Nijemca.

Je li ga pustio Glok?

Ponovo posljednja trka, Brazil, pune tribine i za titulu se bori Brazilac, Felipe Masa iz Ferarija. Delirijum na tribinama, sve je onako kako treba biti po scenariju, Masa je prvi i ulazi u cilj, trka još uvijek traje, Hamilton je šesti, treba mu peto mjesto za titulu. Jedan zavoj je do kraja, dok Brazilci slave, Luis obilazi Nijemca, Timu Gloka i postaje šampion. Do danas ostaje nejasno, da li je Glok pustio Britanca, on kaže da nije, ali kako god istorija je upisala prvu titulu za mladog Luisa.

Sljedeće sezone se pojavio tim, nešto kao, Anži, PSŽ, a ustvari imena BRAWN GP, koji je odlučio da za jednu godinu pokori svijet. U stvari to je konstruktorski tim nastao od Honde, ako sam dobro shvatio.

Vozači iskusni, Britanac, Dženson Baton i Brazilac, Rubens Barikelo. Na kraju prva i posljednju titulu osvaja Baton u svojoj bijeloj-žutoj formuli.
Posljednja aktivno praćena sezona bila je kraj osnovne škole i početak srednje, godine 2010. Da, te godine se vratio Mihael Šumaher iz penzije, koju je započeo četiri godine ranije.

Najmlađi ikada osvajač postao je njegov legitimni nasljednik, Sebastijan Fetel, njegovom titulom, završava se i moje aktivno praćenje jednog od najskupljih takmičenja u svijetu sporta.

Digitalizacija je počela, bacaj riblju kost.

Znate kako, tada poslije Mundijala ’10, uvedoše Hrvati digitalizaciju i zavrnuše nam sve kanale. Nema više HRT2,nema Blažička i F1. Moglo se to nekako pratiti preko novih resivera, ali to nije bio isplativ proces. U tih nekoliko godina mog praćenja, prenose trka radili su i BHT1 i ATV, no HRT je tada imao najbolji sportski program u regionu i bilo ga je baš gušt gledati.

O Formuli 1 sam poslije slušao preko tv priloga u dnevniku ili onlajn izdanja vijesti. A od te 2010. se moglo samo čuti Fetel,Fetel,Fetel, Hamilton, Hamilton, Rosberg, Hamilton,Hamilton.

Uljez u ovom nizu je Rosberg Niko, koji je gospodski 2016. osvojio titulu i povukao se kao šampion.

Formula 1- povratak zaboravljenih

Prošle jeseni konačno sam u kuću uveo Sport klub i pogledah tako krajičkom oka posljednju trku prošle sezone, koju je Hamilton rutinski odradio. Sve su to neki momci uglavnom mlađi od mene, od starih lisaca tu je Hamilton, Fetel, Raikonen, a svoj posljednji krug tada odvozi nekada moj omiljeni vozač Fernando Alonso.

Ta trka me vrati u djetinjstvo i dobih neku želju da od ove sezone se malo više zainteresujem za formulu 1, jer kroz određene poslove sam naučio više o autima, a znate nisam znao ni da je pneumatik ustvari guma, a imao sam priliku i da posjedim dvije staze na kojima se voze trke (Hokenhajm i Soči)

Nova sezona je počela u Australiji, pobijedio je novi Finac, Valteri Botas, Hamilton juri svoju šestu titulu, a Fetel petu. Od šampiona je aktivan jedino još Kimi Raikonen, ali i dalje nedostižno izgleda Mihael Šumaher sa sedam trofeja. Naredna trka je u nedjelju u Bahreinu od 17 časova, no glavno pitanje svega je;

Da li i dalje svojoj djeci govorite da su brzi kao Šumaher i pratite li formulu 1 i poslije njega?

 

Donirajte i podržite rad portala Micro Mreža.

Comments are closed

Pročitajte...