Poslije završetka osnovnih i master studija na Odjeljenju za etnologiju i antropologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu, prije četiri godine, Neda Perišić je u rodnom gradu sama obezbijedila radno mjesto i posao koji voli.
Iz Beograda vratila se u Gradišku, otvorila malu knjižaru vrijednih knjiga, gdje je do skora organizovala časove čitanja, analizu i razmjenu iskustava s ljubiteljima proze i poezije.
– U početku to su bile čitalačke radionice za djecu, a poslije se spontano otkrivanje književnih tokova i dometa domaće i svjetske literature proširilo na sve generacije i društvene grupe. To sam radila s prijateljicom, ali je ona odselila iz Gradiške i naše radionice tog tipa su prestale – navodi Neda.
– Ova mala knjižara je moj veliki svijet kojeg sam željela i kojeg volim. Naravno, razmišljati o ekonomskoj isplativosti, o biznisu, bila bi suluda ideja. Ja sam samo slijedila svoje snove iz djetinjstva jer volim knjigu – kazala je Neda predstavljajući svoju životnu opsesiju među knjigama.
Moj glavni motiv za otvaranje knjižare, podsjeća ova mlada i knjigama veoma posvećena Gradiščanka, bio je da samoj sebi, pa onda i sebi sličnima, stvorim neki prostor koji odstupa od ambijenta u kojem živimo, od aktuelne produkcije u kulturi, da napravimo kutak za dobre knjige.
Princip je da nikada ne nabavlja knjige koje joj se ne dopadaju.
– To je mala knjižara u malom gradu gdje postoje vrijedni čitaoci svih generacija, obrazovnih struktura i društvenih ubjeđenja. Naš pristup knjizi i čitaocima je specifičan. Gotovo sve čitaoce poznajem i najviše knjiga prodajem zahvaljujući svojoj i njihovoj preporuci. Prodaja knjiga, za mene, uvijek pretpostavlja razgovor o knjizi, njenoj tematici, autoru i nekim posebnostima – objašnjava Neda svoju strast za knjigu i odnos prema čitaocima, sugrađanima sa kojima dijeli istu ljubav.
– Najviše vremena ovdje provodim čitajući, a to ljubitelji knjige cijene. Oni znaju da će uvijek dobiti objektivnu preporuku, ne samo da bih knjigu prodala nego čitaoca uvela u njen svijet. Ukoliko se on tu prepozna, ukoliko je za njega taj svijet zanimljiv, svakako će kupiti knjigu. Ukoliko je knjiga za poklon, uvijek razgovaramo o osobi kojoj je knjiga namijenjena i prema tim karakteristikama pravimo izbor – priča Neda, koja u svojoj maloj ali vrijednoj knjižari provodi najveći dio dana.
Popularni pisci
U Nedinom izboru popularnih pisaca prednjače Miroslav Krleža, Danilo Kiš, Borislav Pekić, Miroslav Krleža, Italijanka Elene Ferante, norveški pisac Karl-Uve Knausgord, potom Miljenko Jergović, Slavenka Drakulić, Ante Tomić, Lana Bastašić, Berislav Blagojević, Tanja Stupar Trifunovoć, Petar Kočić…
/srpskainfo/
Comments are closed