Tokom cijele prošle godine, agencije za statistiku, entitetske i državna, iznosile su podatke koji su iznenadili i najveće optimiste – kako je u Bosni i Hercegovini ostvarena rekordna zaposlenost.
„Od kada se statistike vode nikada nije bilo više zaposlenih i manje nezaposlenih“, tvrdili su agencijama, dodajući da će taj trend biti nastavljen i u budućnosti.
Laže li nas statistika ili zbilja
Pokušali smo saznati gdje se to zapošljavaju naši ljudi, gdje se otvaraju nova radna mjesta, gdje se to kod nas stvaraju nove vrijednosti, usluge, novi proizvodi?
Pošli smo od podataka Zavoda za zapošljavanje Republike Srpske, objavljenih sredinom decembra prošle godine, da je za 11 mjeseci 2018. god. sa evidencije Zavoda za zapošljavanje zbog zaposlenja odjavljeno 40.651 lica.
Podvlačimo zbog zaposlenja.
Ni riječi o tome gdje su zaposlena ova lica, u kojim oblastima, privatnom ili državnom sektoru?
Kako bismo saznali pravu sliku stanja u oblasti zapošljavanja, kontaktirali smo Fond PIO RS, gdje dobijamo dramatično različite podatke o broju novozaposlenih u 2018. godini.
“U toku 11 mjeseci 2018. godine, broj osiguranika povećan je za 9.120, s obzirom da je u januaru/ 2018 iznosio 298.587 a sa 30.11.2018. godine 307.707 osiguranika”, saopšteno nam je iz ove institucije.
Razlika je ogromna – 31.431 građana koje nam statistika “prodaje” kao zaposlene, s namjerom da valjda potkrijepi idiličnu sliku o uspješnoj vlasti i/Ili njihovoj dobro osmišljenoj politici zapošljavanja.
Ali nažalost, naša realnost je poprilično drugačija – najveći dio nezaposlenih je otišao iz RS, dio je prestao redovno da se javlja na Biro za zapošljavanje, pa je izbrisan sa evidencije nezaposlenih, a dio je jedostavno izgubio povjerenje u institucije kao što je Biro za zapošljavanje.
Ali to ovdje niko ne želi, niti će priznati, smatra i Slavko Čamber, predsjednik Udruženja nezaposlenih Banjaluka.
“Zaista je postalo besmisleno vjerovati statističkim podacima koji govore o nekom zapošljavanju ovdje. Mi u Udruženju dobijamo samo pozive u kojima nas građani obavještavaju da su odlučili otići jer im poslodavci i država ništa ne nude. I tako je već godinama. Ljudi odustaju i odlaze”, rekao je za Buku Čamber.
Ni ekonomista Faruk Hadžić ne vjeruje puno podacima koje objavljuju naše institucije, jer su više puta demantovale same sebe.
“Radio sam jednu analizu, koju nisam još uvijek nigdje objavio, a to je kakve bi efekte imalo na ekonomski rast da smo zaposlili 75.000 radnika u tri godine i da su svi prijavljeni na minimalnu platu od 400 km. Rezultati kažu da smo trebali imati ekonomski rast od 6,7% u 2016. godini i 7,3% u prošloj, a što nije bilo ni blizu ovim brojevima. Stvarno stanje je da smo imali daleko manji broj zaposlenih od broja koji objavljuju agencije za statistiku”, naglašava Hadžić
I kada sve saberemo i oduzmemo, izgleda da će statistika nezaposlenosti u BiH u vremenu pred nama ići na ruku isključivo političarima. Od nje građani teško da će imati bilo kakvu korist.
/6yka/
Comments are closed