Poslije dvanaest dana trajanja, završen je Kanski filmski festival, a žiri je odao priznanja u nekoliko kategorija nagradivši odabrane filmove. U prošlom broju sam već spominjao šta to možemo očekivati od ovog festivala i što će se prikazivati na njemu, ako niste pročitajte ovdje.
Ovogodišnji festival je prošao u znaku filmova naravno, ali kao i svake godine ne samo njih. Bilo je tu svega. Prvi festival od „slučaja Vajnstajn“, pa je tako bilo nezaobilazno ispiranje usta sa njim po ko zna koji put nas to smorilo. Bilo je protesta ujedinjenih žena za bolja i ravnopravnii položaj u svijetu film, zato su žiri u većini i činile žene, al nije ih bilu među režiserkama (što su mnogi/e našle za manu).. Ovogodišnji festival uzdrmao je i povratnik na njega, gospodin Lars Fon Trir, čovjek koji je predstavio javnosti svoj novi film, „The House That Jack Built“, doduše van kompetetivnog karaktera, ali je itekako digao prašinu. Na kraju je u red „ja imam isto nešto da kažem“ stao i Spajk Li. Bilo kako bilo, festival je završen, a ovdje predstavljamo njegove nagrađene pojedince.
Zlatnu palmu za najbolji film festivala dobio je film „Shoplifters“ (Kradljivci), a uručena je režiseru Hirokazui Kori-Edeu. Riječ je o japanskoj drami, tačnije priča o ocu i sinu, pljačkašima prodavnica. Film je pokupio jako dobre kritike, a japanski reditelj se zahvalio na nagradi i posvetio je svome timu koji je učestvovao u njegovom stvaranju. Japanskom režiseru je ovo sedmo učešće na festivalu, a prije ovoga najbolje se istakao 2013 filmom „Like father, like son“ za šta je dobio i nagradu žirija.
Gran pri festivala je otišao američkom režiseru Spajku Liju, za film „Blackkklansman“. Veoma prijatno iznenađenje se pokazao ovaj film, kako sam film tako i njen glavni glumac. A riječ je o priči s kraja 70ih, gdje se afro-američki policajac Ron Stalvort infiltrira u organizaciju Kju-Kuks-Klana. On zajedno sa svojim kolegom jevrejem. U filmu glume Džon Dejvid Vašington, inače sin glumca Denzela Vašingtona, zatim Adam Drajver i Tofer Grejs. Spajk Li je na konferenciji iskazao po ko zna koji put svoje nezadovoljstvo aktuelnim predsjednikom amerike, al i podsjetio javnost na prošlogodišnja dešavanja u Šarlotsvilu. Film u kina zvanično izlazi 10. avgusta (inače na godišnjicu tih događaja).
Film „Capernaum“, libanske režiserke Nadibe Labaki je dobio nagradu žirija. Ovaj film prati priču dječaka Zaina koji kao i mnoga djeca njegove okoline, trpi strašnu patnju današnjeg svijeta, a on krivce pronalazi u roditeljima jer su du dali zivot u takvom jednom užasnom svijetu punom patnje.
Nagradu za najbolju režiju je dobio poljak Pavel Pavlikovski, za sovj film „Cold war“. Čovjek koji je svoj potencijal pokazao filmom Ida, sada je dobio priznanje i u Kanu. „Cold war“ je crno-bijela drama, koja prati tragične ljubavne priče iz nekoliko krajeva evrope 50ih godina prošlog vijeka.
Nagrada za najbolji scenario je podijeljena kao i prošle godine. Ovaj put između italijanke Alis Rorvaher za film „Happy as Lazzaro“ (Srećni Lazaro) i iranca Jafara Panahija za film „3 faces“.
Najbolja glumica je proglašena Samal Jesljamova za ulogu u filmu „Ayka“, u kojoj igra majku koja u hladnoj Moskvi napušta svoje novorođenče i preživljava veliku patnju. Dok je za najboljeg glumca proglašen Marcello Fonte za ulogu kupača pasa koji trpi veliku torturu od svoje okoline, u filmu „Dogman“.
Specijalno priznjane festivala je uročeno i francuskom autrou Žan-Luk Godardu, koji je na ovogodišnjem festivalu učestvovao sa svojim filmom „The Image Book“. Ovaj film je još jedan u nizu eksperimenata francuskog režisera, a nagrada koja mu je uručena je prvi put uvedena ove godine.
Pored glavne takmišarske kategorije, uručene su nagrade i u Un Certain Regard. Te je za najbolji film proglašen „Border“, Alia Abasija. „The dead and the others“ je film koji je odnio nagradu žirija. Sergej Loznica je dobio nagradu za režiju za film „Donbass“, dok je Mirjem Banmbarek-Aloizi dobila nagradu za scenario za film „Sofia“. U ovoj kategoriji, nagrada za glumu je uručena Viktoru Polsteru, za ulogu u filmu „Girl“.
Iako je prošao bez ijedne nagrade, posebno se istako i film južnokorejskog autora Čang-dong Lija pod nazivom „Burning“ (Spaljivanje). Riječ je o filmu koji prati troje aktera, ženu i dva mladića, radnika i bogataša, a ona je ta koja ih povezuje i prepliće njihove živote. A autor je okarakterisao film kao „priču o mladim ljudima u današnjem svijetu“. Sam film je nastao na osnovu kratke priče iz zbirke „Man without woman“ Harukija Murakamija.
U prošlom broju sam već pisao o ovogodišnjem festivalu u Kanu, a možete ga pročitati ovdje. U njemu ima još nekoliko riječi o filmovima koji nisu dobili nagrade a potencijalno su kvalitetni i nisu za zanemarljivanje. Uživajte.
Comments are closed