Shopping cart

Mikro Mreža je najčitaniji portal u Gradišci. Saznajte najnovije informacije iz Gradiške, Srpca i Laktaša.

TnewsTnews
  • Home
  • Vijesti
  • Facelija – izvrsna za pčele, ali i zemljište
Selo & poljoprivreda

Facelija – izvrsna za pčele, ali i zemljište

5

Facelija je medonosna biljka čiji cvjetovi daju velike prinose nektara. Pretpostavka je da se sa njenih cvjetova može skupiti 500 do 1.000 kg/ha meda. Njen korijen ima sposobnost vezati azot iz vazduha. Facelija je jednogodišnja biljka čiji cvjetovi daju velike prinose nektara. Pretpostavka je da se sa facelije, pošto daje obilje nektara, može skupiti 500 do 1.000 kg/ha meda što opet zavisi od vremenskih prilika, sjetve i dužine dana.

Ubrzo će proljeće i na vrijeme treba posijati faceliju kako bi ste dodatno obezbijedili prehranu pčelama. Facelija je medonosna biljka  koja vrlo brzo raste i daje mnogo zelene mase te na taj način ograničava rast korova i štiti zemljište od prejakog sunca. Izlučevine korijena odbijaj nematode koje oštećuju korijen i gomolje povrća. Dugo cvjeta tako da pčelama omogućava odličnu pašu, bujna je i ima lijepe cvjetove pa je vrlo dekorativna.

Višestruke koristi facelije – i za pčele i za zemljište

 Naraste oko 60 – 90 cm, jedna biljka  ima oko 5.000 do 7.000 sitnih, malih, cvjetova ljubičaste boje i mnogo je gusta biljka što ju čini vrlo dekorativnom. Spada u red legumenoznih biljaka što znači da njen korijen ima sposobnost vezat azot iz vazduha. Zbog veoma gustog habitusa i sposobnosti vezivanja azota  može se zaorati kad služi kao zelenišno gnojivo što utiče na popravku zemljišta. Sije se u toku marta –i aprila , potrebno valjanje zemljišta

Nije zahtjevna biljka u pogledu zemljišta, može uspijevati i na lakom zemljištu. Zbog sitnog sjemena zahtijeva dobro pripremljeno zemljište. Sjetva facelije se može obaviti i u jesen jer podnosi slabije mrazeve da bi nikla rano u proljeće. Ipak se najčešće sije u toku marta kad ima dovoljno vlage za nicanje. Sije se plitko od 1,5 do 2 cm u redove ili cijelom površinom. Zbog veoma gustog habitusa  i  sposobnosti vezivanja azota a može se zaorati kad služi kao gnojivo što utiče na popravku zemljišta.

Važno je napomenuti, a u tome proizvođači najviše prave grešku, da sjeme ne smije nikako ostati na površini zemljišta jer isklijalo na površini brzo propada. Iz tog razloga preporučuje se nakon sjetve i valjanje parcele da sjeme ne bi ostalo u vazdušnim džepovima. Za sjetvu se koristi oko 0,5 do 1 kg po dulumu sjemena.

Treba vlagu i toplotu, ali ne podnosi sušu

Mnogi pčelari siju faceliju  da bi dodatno obezbjedili pašu za svoje pčele pa evo nekih iskustava  koje nam prenose pčelari. Miroslav Budiša pčelar iz Brčkog i član pčelarskog udruženja pčelara iz Brčkog kaže:

“Facelija je vrlo zahtjevna biljka te joj je prilikom nicanja potrebna određena vlažnost i toplota. U slučaju suše sjeme ne klija i biljka ne niče što je jednom bio i moj slučaj kada je usjev bio dosta prorjeđen “upozorava on. 

 

Ramo Rendić takođe pčelar iz  Brčkog prenosi svoja iskustva i navodi:

“ U više navrata sam sijao faceliju da bih pčelama ostvario bogatu ispašu i poslije cvjetanja lipe. Vrlo je zahtjevna medonosna biljka i ako nema dovoljno vlage propada. Godine u kojima su joj odgovarale vremenske prilike facelija je stvarala obilje nektara”, zaključuje Rendić.

Pripremio Vidosav Đurđević

Donirajte i podržite rad portala Micro Mreža.

Comments are closed

Pročitajte...